(ВИДЕО+ФОТО) Ниту Ајфеловата кула ниту Дизниленд: Ова е најпосетуваната туристичка атракција во светот

Верувале или не, една од најпосетуваните туристички атракции во светот е трговски центар
Најголемиот трговски центар во Дубаи годишно го посетуваат дури 75. милиони туристи.

View this post on Instagram

A post shared by Dubai Mall (@dubai_mall_center)„Дубаи мол“ е заведен во Гинисовата книга на рекорди како најголем во светот, целиот објект со сите придружни содржини опфаќа импресивни 1.124.000 квадратни метри.

View this post on Instagram

A post shared by Dubai Mall (@dubai_mall_center)Трговскиот центар Дубаи е отворен во 2008. година и има 1.200 продавници, лизгалиште со олимписка големина, аквариум, најголема продавница за чевли во светот, 14.000 паркинг места и симулатор за летање со „Боинг 737“.
Иако во светот има многу интересни содржини, трговскиот центар во Дубаи го посетуваат повеќе луѓе отколку Ајфеловата кула, Нијагарините водопади и Дизниленд заедно.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЦРНИ БРОЈКИ ВО БУГАРИЈА: Рекорден број на новозаразени со корона вирусот

БУГАРИЈА денеска пријавила рекордни 12.399 нови случаи на коронавирус за еден ден, покажуваат официјалните податоци, …