УТРЕ Е СВЕТИ ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ: За да не ве тера малер цела година, задолжително направете го ова!

Македонската православна црква утре го слави празникот Свети Василиј Велики, но и мал Божик
Во сите храмови на МПЦ се служи литургија на Свети Василиј Велики, која црквата ја празнува на првиот ден од православната Нова година.
Според Светото писмо, Исус Христос ги зел на Себе гревовите на човечкиот род, а чинот на обрежување се смета за знак на очистување од прародителскиот грев.
Во записот на владиката Николај Велимировиќ се вели дека „Христос на себе зеде човечко тело и ја поднесе болката за одреден грев“.
Според историската и традицијата на црквата, свети Василиј се упокоил во 379. година, на 50-годишна возраст. Живеел во времето на царот Константин, кој ја официјализирал слободата на исповедањето на христијанската вера.

This image has an empty alt attribute; its file name is sveti-vasilie-veliki-1.jpg
Според канонот на МПЦ, богослужбата на Василиј, напишана од самиот светец, се служи 10. пати годишно – на 1 јануари, во пресрет на Божик и Водици, во сите недели на Великиот пост (освен Цветници), на Велики четврток и Велика Сабота.
Многу теолошки и апологетски дела на Свети Василиј се зачувани кога МПЦ го празнува 12 февруари (30 јануари според јулијанскиот календар) – празникот на Светите тројца Архиереи.
Многу обичаи и ритуали се поврзани со Малиот Божиќ, кој се смета за крај на божиќните празници.


Се верува дека на Василиј не треба да се карате, бидејќи во спротивно луѓето ќе бидат принудени да имаат лоша среќа во текот на целата година, додека во некои делови се верува дека денеска треба особено да внимавате да не бидете измамени.

Во некои делови се веруваше дека ќе биде родна година ако на овој ден паѓа снег или е облачно.
Во некои делови е зачуван обичајот на палење на останките од бадникот, а во многу делови на Македонија се меси обредно лепче или василица.
Во литургискиот календар на МПЦ овие празници се обележани со црвена боја како заповед од големо значење за Православната христијанска црква.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …