ИСПОВЕД НА ЖЕНА КОЈА ТРПИ СИЛУВАЊЕ ВО БРАКОТ: „Реков не. Ми ја затвори устата, ми рече дека сум му жена и да молчам…“

И што можам да направам сега? Да го пријавам мојот сопруг во полиција? Да кажам дека маж ми ме силува? Да ми се смеат? Да ми кажат: Тоа е твоја обврска…
„Ми пиша Мира, која беше силувана од нејзиниот сопруг.
Слободно пиши силувана затоа што не сакав ниту првиот ниту педесеттиот пат.
Ме праша тоа и уште неколку работи.
Да не зборуваме за презимето, ниту од каде е. Ниту колку години има. Слободно пренесете се друго.


Престанав да бројам од она утро во кујната. Му реков да престане, дека децата спијат во собата. Му реков дека не сакам. Повторуваше, ставајќи ја раката преку мојата уста дека сум му жена и да молчам. Му дозволив да не ги буди децата, постојано плачејќи. Кога заврши, седна на масата како ништо да не се случило.

„Направи ми омлет, па да тргнам, ќе доцнам“.


Му направив омлет. Се распаѓав додека ги матев јајцата со вилушка. Се чувствував мизерно и искористено. Се чувствував силувано, иако тоа беше мојот сопруг.

Може ли мажот да ја силува сопругата?
Со денови размислував за тоа, обидувајќи се да се смирам со сите оние реченици со кои се задоеле жените, вклучително и мене.
„Смири се во кревет“.
„Треба да ги исполнуваш своите брачни должности“.
„Ако не му дадеш, ќе најде некој од страна“.
„Затворете ги очите и биди трпелива“.
Почнав да замижувам и да страдам, да ги исполнувам обврските, да му „давам“ и кога не сакав. Секој пат се чувствував искористено. Тоа не беше водење љубов со сопругот. Тоа не беше ниту секс. Тоа беше силување. Така пишувај. Познавам најмалку пет жени во околината кои така го „чуваат бракот“. После долго се мијат во бањата, плачат, а потоа паѓаат во замката да се тешат дека тоа е „нивниот маж на крајот на краиштата, а не некој маж од страна“.

Ова задолжителномора да го прочитаат мажите. Некако поправете го тоа, привлечете им го вниманието. Сакам секој сопруг или момче да знае дека кога жената ќе каже „не сакам“ а тие сепак ги принудуваат, тогаш тоа е силување. Не мора да биде никаков манијак од страна, непознат маж, секој што ја присилува својата сопруга на секс кога таа не сака е силувач.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …