ТЕСТ НА ЛИЧНОСТ – Можете да ги измамите другите, но НЕ И’ СЕБЕ: Одговорете искрено на овие прашања и откријте што се крие под вашата МАСКА!

Направете го овој интересен фројдовски тест за личност.
Моќта на умот е навистина неверојатна – многу луѓе успеваат да се убедат себеси и другите во нешто што навистина не е точно. Но, доколку сакате подобро да се запознаете себеси и да добиете објективна проценка на вашите ставови, без разлика што на другите им кажувате нешто сосема десетто, направете го овој интересен тест.
Осмислен е од Зигмунд Фројд, таткото на психоанализата, и се состои од неколку прашања на кои треба искрено да одговорите.
Земете парче хартија и пенкало и запишете што прво ви паѓа на ум. Важно е да не зјапате во резултатите и да давате искрени одговори.
Прашања:
1. Гледаш во морето. Вашето прво чувство? Можете да ги затворите очите …

2. Шетате низ шумата и гледате под своите нозе. Како се чувствувате? Времето на одговор не е повеќе од 30 секунди


3. Гледате лет на галебите. Како се чувствувате?

4. Гледате стадо коњи – Напишете што прво чувствувате, не размислувајте долго


5. Во пустината гледате ѕид со мал отвор, зад кој се наоѓа оаза. Во овој случај се потребни дела, не размислувајте – пишувајте што ќе правите

6. Повторно пустина. Уморни сте од долгото патување. Гледате сад со вода. Што правите?

7. Изгубени сте во шумата. Се стемнува. Гледате куќа со осветлен прозорец. Што ќе направите?

8. Во магла сте. Како се однесувате, како се чувствувате?

Одговори:
Секое прашање се однесуваше на одреден сегмент од вашиот живот. Вашиот одговор (дејствието што го направивте или чувството што првпат се појави како асоцијација) е решение за тоа какви сте кога станува збор за важни животни полиња:

1. Вашиот однос кон животот, емоциите, чувствата;

2. Како се чувствувате во вашето семејство;

3. Вашиот однос кон жените;

4. Вашиот однос кон мажите;

5. Вашата основна животна стратегија, цел, како ги решавате вашите проблеми;

6. Вашиот сексуален живот, избор на партнер;

7. Вашата подготвеност за брак;

8. Вашиот однос кон смртта.

Се разбира, не мора да се согласувате со резултатите. Но запомнете само едно – можете да се лажете себеси и другите колку сакате, но тоа никогаш не можете да го направите со вашата потсвест!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …