Колку време треба да бидеме во врска пред венчавка? Прашање кое многумина го поставуваат!

Колку време треба да бидеме во врска со партнерот пред да одлучиме да се венчаме? Има ли одговор на ова прашање што често го поставуваме или барем ни е некаде во мислите?
Нема две исти врски, така што нема идеален одговор, но психолозите укажуваат на мали, но важни насоки.

Идеално време за свадба
Го знаеме чувството кога врската е на почеток и кога целиот свет изгледа посветло, поубаво, животот едноставно изгледа посладок. Науката вели дека тоа треперење е биолошкиот одговор на нашето тело. Да, буквално хормони – како и ослободување на допамин и норепинефрин кога сме заљубени.


This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-idealni-parovi3-.jpg

Квалитетот над квантитетот, советуваат експертите
Експертите препорачуваат никогаш да не брзате со веридбата, без разлика колку е убава вашата врска во моментот.
Иан Кернер, лиценциран психотерапевт, терапевт за парови, предлага да се чека најмалку една или две години пред да одлучите да се верите.
– Работев со многу парови кои имаат силни врски, брзо се запознаа и се заљубија и навистина се се совпадна. сепак, треба да почекате да се појават некои проблеми и да видите како заедно ќе се справите со проблемите. За мене, повеќе се работи за низа искуства кои се погодни за компатибилност, наместо за време.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …