(ВИДЕО) ВРАЌАЊЕ ВО ИДНИНАТА – СЕ ОСТВАРУВААТ предвидувањата на овој човек од 2012. година: КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СВЕТОТ ВО 2022. ГОДИНА

Изненадувачки се остварија предвидувањата на технолошкиот фанатик од пред 10. години за тоа како ќе изгледа светот во 2022. година.
Том Скот ги сподели своите размислувања за тоа како ќе изгледа 2022. година на неговиот канал на YouTube уште во 2012. година – и оттогаш ги следи случувањата.
Јутјуберот предвидел дека ограничувањата на екраните на телефоните на Apple ќе се намалат – и дека технолошката компанија ќе ги промени нивните текстови на фонтови во следната деценија.
Тој, исто така, точно претпостави дека 5G ќе ја „покрие земјата“ за пристап до Интернет – но тој призна дека тоа не е нужно тешко да се погоди.

Тој верувал во блоговите
Скот, исто така, направил неколку чекори во унапредувањето на технологијата – вклучително и давањето приоритет на употребата на мобилни уреди пред десктоп компјутерите.
Гледајќи наназад, тој рекол: „Само што целосно го пропуштив. Таа транзиција почнуваше, а јас не го забележав тоа“.
Јутјуберот, кој има речиси 5. милиони претплатници, замислил дека Apple ќе лансира слушалки опремени со камери и микрофони кои постојано ќе ни ги снимаат животите.


Тој признал: „Досега, на луѓето не им се допаѓаше идејата да се сеќаваат на сè и да ги споделат тие информации со корпорациите“.

This image has an empty alt attribute; its file name is tom-skot-1.png


Скот, исто така, рекол дека едно нешто што не го забележал во технолошките трендови, што требало да го забележи во 2012. година, е бавниот пад на „блогирањето“. Во доцните 2000-ти, стана популарно луѓето да основаат свои блогови – кои беа форуми за пишување идеи и ширење информации на интернет. Но, до средината на 2010. година, на ова му претходеше Твитер, каде што корисниците можеа да ги споделат своите верувања со кликнување на копче, сето тоа на едно место.
И сега Скот има предвидување за 10. години од сега – дека содржината со кратки форми ќе доминира со подолгите видеа на платформи како YouTube.
Тој реол: „Мислам дека кратките видеа ќе му го направат на YouTube она што Твитер им го направи на блоговите.

Назад кон иднината
„Луѓето ќе продолжат да прават видео содржини со долг формат, ќе продолжат да се поврзуваат и гледаат, но краткиот формат е толку многу поедноставен што ќе има многу повеќе. Тоа не е совршена аналогија, но имам лошо чувство дека кратките видеа ќе победат само благодарение на нивниот број“.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10 години Global Game Jam Македонијаа (26-30 јануари 2022)

Имаме чест да Ви се пофалиме за големиот мајлстоун за Македонската асоцијација за развивање на …