(ВИДЕО) ПО ДОЛГА ИЗГРАДБА – отворен најдолгиот подводен тунел во Кина, таван дизајниран да спречи замор

Над 2 милиони кубни метри бетон се потрошени за изградба на двонасочен тунел, кој има шест ленти и е широк 17,45 метри.
По речиси четири години изградба, најдолгиот тунел за подводен автопат во Кина сега е отворен за сообраќај на возила.
Во должина од 10,79 километри, тунелот Таиху се протега под езерото Таиху во источната кинеска провинција Џиангсу, на околу 50 километри источно од Шангај.
Според владините претставници во Џиангсу, тунелот бил изграден по цена од 9,9 милијарди јуани (околу 1,56 милијарди долари). Изградбата започнала на 9 јануари 2018 година.


За изградбата на двонасочниот тунел кој има шест ленти и е широк 17,45 метри се потрошени повеќе од 2 милиони кубни метри бетон.
Таванот на тунелот е опремен со шарени LED светла, дизајнирани да го спречат заморот на возачот.
Тунелот е дел од 43,9 километри од автопатот Чангжу-Вукси, кој беше отворен за јавноста на 30 декември 2021 година. Тоа обезбедува алтернативен експресен пат за патниците кои патуваат меѓу Шангај и Нанџинг, главниот град на Џиангсу.
Поврзувајќи ги автопатите Сужоу, Вукси и Чангжу, изграден е за да го намали сообраќајниот притисок врз градовите долж езерото Таиху, истовремено промовирајќи го економскиот развој на градовите во областа на делтата на реката Јангце.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КОГА ПАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ТИ КУПАТ СРЕЌА: Атина Оназис – сопругот немилосрдно ја изневерувал, никогаш не ја преболела смртта на саканата личност, многу трагедии и го одбележале животот

Проклетството на семејството Оназис не ка одбегналоЖивотот на Атина Оназис, и покрај нејзиното потекло и …