ТРИ ЕЛЕМЕНТИ без кои ВРСКИТЕ не можат: Зошто е важно да ги почитуваме?

Паровите кои успеале да ги обезбедат имаат поголема веројатност да останат заедно подолго.
Сите имаме различни потреби кои ни се многу важни (колку контрола ќе имаме, како ќе комуницираме, дали често ќе се смееме итн.). Сепак, постојат некои фактори кои ја прават врската поуспешна и заеднички се за сите.
Тие вклучуваат дружење, грижа и поддршка и се клучни за опстанокот на врската, според психолозите и советниците за односи.

Дружење
Нашата потреба за споделување постои уште кога сме родени. Растејќи, станува се’ поинтензивно и коегзистира со нашата потреба да припаѓаме некаде. Кога оваа потреба е задоволена, се чувствуваме комплетни, смирени и сигурни.


Нежност
Секогаш ќе сакаме другите, особено нашите, да ни покажуваат љубов со своите зборови и дела. Кога партнерот е нежен со нас, ние се чувствуваме среќни и повеќе веруваме во себе и во својата врска.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …