Филмот и Холивуд: Почина режисерот Петер Богдановиќ – креаторот на „Последната кино претстава“

Режисер од Њујорк со српско потекло, беше номиниран за Оскар за „Последната кино шоу.“ Почина на 82-годишна возраст.
Питер Богдановиќ, американски филмски режисер познат по филмовите како „Последното шоу на слики“ и „Месечина од хартија“, почина на 82-годишна возраст, потврди во четвртокот неговиот агент.
Бил и сценарист, актер, продуцент, критичар и историчар на српскиот филм, од генерацијата на „Холивудски нов бран“ или „Новиот Холивуд“, во која се Вилијам Фридкин, Брајан Де Палма, Џорџ Лукас, Мартин Скорсезе, Мајкл Чимино, Френсис Форд Копола.
Неговата драма за растењето, „Последната кинематска претстава“ од 1971. година, му донесе осум номинации за Оскар, вклучително и во категоријата за најдобар режисер.


Во филмот, чие дејствие е сместено во еден град во Тексас, играа ѕвезди во подем како Џеф Бриџис и Сибил Шепард.
Кога на 32. години го режираше филмот „Последното кино шоу“ го доби епитетот „Нов Орсон Велс“ и „вундеркинд“ (чудо од дете).
Оскарот за најдобра споредна женска улога и припадна на актерката Клорис Личман, а Оскар за најдобра споредна женска улога доби Бен Џонсон.
Заедно со Лери Мекмартри ја освои наградата Бафта за најдобро сценарио.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …