Реакцијата на организмот е неизбежна: Што се случува во телото кога ќе ПРОСТИТЕ измама или навреда?

Психолошкиот стрес предизвикува незадоволство и вознемиреност кај вас, но не и кај личноста која ве повредила.
Некои луѓе го мешаат концептот на простување само со усмена форма. Прифаќањето на извинување не е решение. Кажувањето „сè е во ред“ често оди рака под рака со простувањето, но тоа се различни концепти.
За да и простите на некоја личност, треба да се ослободите од гневот и негативните мисли длабоко во себе, но и надворешно. Простувањето не е само формалност – тоа е состојба на умот што може да ве издигне над многу неволји или, обратно, да ве спушти психички и физички во бездна.
Што се случува во телото кога ќе простите измама или ќе преминете преку навреда?

Стрес
Истражувањата покажаа дека една од придобивките од простувањето е намалувањето на нивото на кортизол. Вкупно 71 учесник и нивните физички реакции беа проучувани кога со емпатија зборуваа за незадоволство и простување. Оние кои биле полиберални имале понизок физиолошки одговор на стресот.

loading...

Здраво срце
Простувањето буквално многу добро делува на срцето. Луѓето кои се замеруваат имаат повеќе срцеви проблеми и проблеми од оние кои простуваат. Зошто вашето срце би требало да страда и да работи понапорно отколку што е потребно додека го задржувате бесот?

Болка
Способноста да се прости со срце ја намалува емоционалната и физичката болка. Од 61. пациент кои страдале од физичка болка во грбот, оние кои искрено им простиле на своите „престапници“ пријавиле помали нивоа на болка. Постои врска помеѓу простувањето и постојаната болка.


Крвен притисок
Со ослободување на гневот, едно лице може да го намали крвниот притисок. Простувањето е поврзано со пониски нивоа на крвен притисок.

Животен век
Вашите поплаки може да ви одземат неколку години живот. Оние кои знаат да простуваат живеат подолго!
Важно е да запомните дека, држејќи се до гневот и немајќи намера да исправите ништо, чувате загреан јаглен и се горите себе. Оставете го јагленот и ќе се чувствувате добро бидејќи сте се ослободиле од психичкиот товар.


По некое време, вашето тело ќе ви се заблагодари за понискиот крвен притисок, поздравото срце, повисокиот праг на болка и подолг живот. Следниот пат кога некој ќе ве вознемири, запомнете дека сакате да живеете долг, среќен и здрав живот!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТРЕСНО! ЈА ВРЗАЛА КОСАТА И ОТИШЛА ДА СЕ БОРИ А ПОТОА Е УБИЕНА: Имала само 20. години и штотуку станала новиот симбол на револуцијата!

Сите се прашуваат која е девојката која беше убиена во Иран на протести, која преку …