БОГАТСТВОТО ДОАЃА САМО И ИСКЛУЧИВО КОГА ЌЕ ГО СФАТИТЕ ОВА: 4. начини да привлечете пари во вашиот живот!

Богатството – како и среќата, самодовербата и љубовта – започнуваат одвнатре.
Овој концепт може да биде тешко да се разбере. Многумина од нас се убедени дека богатството е поврзано исклучиво со тоа колку пари имате во банка. Не сфаќајте погрешно, ние разбираме дека богатството има и тоа каква врска со парите. Во нашиот свет, речиси е невозможно да се чувствуваме богати ако немаме финансиски средства да го живееме животот каков што би го сакале.
Сепак, толку многу работи поврзани со богатството имаат врска со она што се случува пред да заработите пари. Реалноста на богатството е следнава: Прво, богатството е состојба на умот. Кога ќе го сфатите ова, само тогаш ќе бидете во позиција да привлечете повеќе пари кон себе.
Затоа во оваа прилика ви ги претставуваме основите на душевната состојба која привлекува пари. Добро запомнете ги следните редови.

Запознајте ги вашите пари
Секој што се чувствува обесхрабрен од парите има тенденција да ги игнорира своите финансии. Ова го правиме затоа што парите не заплашуваат.
Избегнуваме банкарски сметки. Избегнуваме сметки. Избегнуваме да проверуваме колку должиме. И потајно се надеваме дека сето тоа само по себе ќе се реши.
Но, еве една голема вистина: тоа нема да се случи.
Ако сакате да создадете богатство во вашиот живот, мора да ги знаете вашите пари. Всушност, треба да „заповедате“ над нив, што значи дека треба да имате точен увид во состојбата на вашите финансии (дури и ако тоа ве плаши).
Направете мали чекори кон тоа. Постојано проверувајте ја состојбата на вашата сметка и наместо да паничите, чувствувајте се благодарни што воопшто имате банкарска сметка. Ценете ги вашите пари и погледнете ги преку перспективата „имам“.


This image has an empty alt attribute; its file name is pari-doma-1.jpg

Чувајте ги вашите пари
Чинот на чување пари е целосно спротивен на навиката за бескрупулозно трошење.
Луѓето не сакаат да штедат затоа што се чувствуваат ограничени. Ако тоа е случај со вас, ве предизвикуваме да го доживеете штедењето на нов начин: како трошење за себе.
Заштедите овозможуваат вашата банкарска сметка да расте се’ повеќе и повеќе. Ова ќе направи да се чувствувате безбедно и горди на она што го имате со текот на времето. Секој пат кога ќе одлучите да не трошите пари, вие всушност инвестирате во себе и во вашата нова состојба на умот.
Кога свесно ќе одлучите да заштедите, вашите пари и финансиската самодоверба ќе растат, а со тоа ќе привлечат повеќе пари кон вас.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КОГА ПАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ТИ КУПАТ СРЕЌА: Атина Оназис – сопругот немилосрдно ја изневерувал, никогаш не ја преболела смртта на саканата личност, многу трагедии и го одбележале животот

Проклетството на семејството Оназис не ка одбегналоЖивотот на Атина Оназис, и покрај нејзиното потекло и …