Четири потценети навики кои го подобруваат здравјето

Здравјето е најголемото богатство – и често насоките за водење здрав живот го прават комплицирано и исцрпувачко. Сепак, дури и некои едноставни навики можат да му помогнат на нашето тело да биде во најдобра форма.
Тоа го покажува искуството на Тачер Вејн, писател и претприемач која пребродил големи здравствени кризи. Прво бил опериран поради постојани главоболки, па имал проблеми со видот и на крајот му биле откриени четири тумори во градите.
„За среќа, тие можеа да се лекуваат и успеав да се опоравам од нив, но штом поминав низ лекувањето од рак, поминав низ развод. И сето тоа време бев претприемач“, изјавил тој за Mind body green.
„Се обидов да направам сè – да водам бизнис, да бидам добар родител, да се грижам за моето здравје – навистина да изгледам како да можам да се справам со тоа“, додал тој.
Се додека еден ден не сфатил: мултитаскингот едноставно не функционира. Тој сфатил колку е важно да се забави.
Сега ги споделил секојдневните навики кои се потценети и токму тие му помогнале да си ја врати општата благосостојба.

This image has an empty alt attribute; its file name is cetiri-potceneti-naviki-1-964x1024.jpg


Одење
Додека пешачат, повеќето луѓе прават повеќе задачи и не размислуваат за тоа, вели Вајн. На пример: носење слушалки, испраќање порака до пријател или фотографирање на околината.
Наместо тоа, обидете се да бидете присутни додека го движите телото: почувствувајте ги нозете на земја; слушајте ги звуците околу вас, како што се листовите што крцкаат под вашите нозе и видете како се чувствувате, вели Вајн.
Тој вели дека фокусирањето на одење може да доведе до наплив на креативност. Ако се чувствувате удобно да го правите тоа, Вејн предлага да го оставите телефонот дома за да можете да ја гледате околината додека одите.

Слушање
„Поради нашите уреди, навикнати сме другите луѓе да не слушаат постојано“, вели Вејн.
Кога можете да му посветите целосно внимание на некого (а тие обрнуваат внимание на вас), тоа создава посебен вид на врска. Така, се поставува прашањето: Како да станеме подобри слушатели?
Вејн го предлага она што тој го нарекува еднонасочно слушање. Дали би можеле да запишете за што зборувавте или да ги пренесете точките на некој друг?
„Не мора да го правите тоа со секој разговор што го имате, но барем еднаш дневно имајте разговор како да снимате подкаст“, ​​вели Вејн.


This image has an empty alt attribute; its file name is cetiri-potceneti-naviki-1013x1024.jpg

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) И ТОА ГО ВИДОВМЕ – Скапиот Ferrari F50 стартуваше „на туркање“

Многумина се нашле во ситуации кога поради дефект или други причини е потребно да се …