Моќно овошје кое влијае на нервите, доволни се само 30. грама дневно

Урмите се нарекуваат „слатки на природата“ затоа што се познати по својата слаткост, што ги прави одлична ужина или замена за белиот шеќер во рецептите. Тие исто така обезбедуваат антиоксиданси, влакна и голем број хранливи материи.

Калиум
Урмите содржат калиум, еден од најважните минерали присутен во човечкото тело. Го регулира балансот на течности, мускулните контракции и нервните сигнали. Кога нивото на калиум е ниско, тоа влијае на главните телесни функции, што доведува до ниско ниво на енергија, грчеви во мускулите и физички и ментален замор.

loading...

Урмите содржат влакна
Влакната се клучни за регулирање на дигестивниот систем и за одржување на нормалното здравје на цревата. Препорачаната дневна доза на диетални влакна е од 25. до 30. грама, пишува Real Simple.

This image has an empty alt attribute; its file name is urmi.jpg


Урмите содржат магнезиум и бакар
Магнезиумот е важен минерал за човечкото тело и мозок. Ја регулира функцијата на мускулите и нервите, нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок. Тоа е исто така клучно за синтезата на протеините во телото. Бакарот му помага на вашето тело да добие доволно железо. Заедно со магнезиумот му овозможуваат на телото да формира црвени крвни зрнца. Бакарот помага и во одржување на здрави коски.

Урмите се добар извор на витамини од групата Б
Витаминот Б6 влијае на централниот нервен систем и метаболизмот. Функционира така што ја претвора храната во енергија и помага во производството на серотонин и допамин. Витаминот Б6 е еден од осумте клучни витамини Б кои се важни за поддршка на правилното функционирање на клетките. Кога нивото на витаминот Б6 паѓа, луѓето реагираат со осип на кожата, ослабен имунолошки систем, ниско ниво на енергија …


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ОД ОДМОР ОТИШЛА ВО СМРТ – ПРИНЕЗАТА ДАЈАНА ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СМРТТА УЖИВАЛА СО ДЕЦАТА И ЉУБОВНИКОТ НА ОДМОР: Фотографии од јахтата „кршат“ срца

Фотографиите од снимањето на серијата за принцезата Дијана покажале како таа ужива на одмор со …