(ВИДЕО+ФОТО) Најмоќниот телескоп денес патува во вселената – Како ќе се испишува историјата!

НАСА го конструираше револуционерниот телескоп Џејмс Веб, кој денеска ќе биде лансиран од Француска Гвајана и, како што е најавено, ќе отвори нова фаза на вселенско истражување.
Моќен инфрацрвен телескоп ќе лета во вселената со ракетата Аријане 5, која ќе биде лансирана во 13:20 часот по средноевропско време од базата за лансирање на Европската вселенска агенција во Француска Гвајана.
Доколку се оди според планот, инструментот тежок 6350 килограми ќе биде ослободен од ракетата по 26-минутно возење во вселената.

loading...

Потоа на телескопот ќе му треба еден месец да стигне до својата дестинација во сончевата орбита, на околу милион милји оддалечена од Земјата, што е околу четири пати подалеку од Месечината.
За споредба, претходникот на Веб, вселенскиот телескоп Хабл, орбитира околу Земјата од далечина од 340.000 милји. Именуван по шефот на НАСА, Интернетот е околу 100. пати почувствителен од Хабл и се очекува да направи револуција во астрономското разбирање на универзумот и нашето место во него.

This image has an empty alt attribute; its file name is najgolem-teleskop-2.jpg


Мрежата главно ќе го набљудува просторот во инфрацрвениот спектар, овозможувајќи му да гледа низ облаците од гас и прашина каде се раѓаат ѕвездите, додека Хабл првенствено работел на оптички и ултравиолетови бранови должини.
Основното огледало на новиот телескоп – кое се состои од 18. хексагонални сегменти од позлатен берилиум – има и многу поголема површина за собирање светлина, што му овозможува да набљудува објекти на поголеми растојанија, подалеку од Хабл.


Астрономите велат дека напредокот ќе обезбеди увид во вселената никогаш досега невидена – која датира од само 100. милиони години по Големата експлозија, теоретска точка на удар што го активираше ширењето на видливиот универзум пред 13,8 милијарди години.

Поглед во минатото
НАСА истакнува дека Интернетот може да одговори на две клучни прашања – како настанале првите галаксии во вселената и дали тие го направиле универзумот транспарентен за светлина и како подоцна галаксиите произвеле и расеале потешки елементи во вселената кои се градбени блокови на ѕвездите, планетите, па дури и луѓе?

This image has an empty alt attribute; its file name is najgolem-teleskop-1.jpg

Мрежата, исто така, ќе потроши доста време на истражување на планети, особено некои од илјадниците откриени надвор од Сончевиот систем. Тој ќе може да ги следи додека ги преминуваат дисковите на нивните матични ѕвезди. Ова ќе му овозможи да спроведе спектрални анализи на светлината што поминала низ атмосферата на планетите за да ја одреди нивната содржина.
Астрономите се надеваат дека во таквите анализи тој би можел да открие молекули кои ќе бидат знак за постоење на живот или услови кои би можеле да го поддржат.
Во првата година, ќе ги проучува некои од најпознатите егзопланети, вклучително и седум такви со големина на Земјата кои орбитираат околу ѕвездата TRAPPIST-1.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи со вашето тело ако јадете премногу месо?

Секојдневната исхрана базирана на рамнотежа и умерено внесување на сите намирници е идеалниот пат до …