НАУЧНА СТУДИЈА – ОВИЕ ДВЕ НАМИРНИЦИ СЕ СЕКАДЕ ОКОЛУ НАС А ГИ ПОТЦЕНУВАМЕ: Го намалуваат ризикот од ТЕШКИ болести, на прво место РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ!

Конзумирањето на јогурт и храна богата со растителни влакна се поврзува со намален ризик од карцином на белите дробови, открива новата американска студија.
Научниците посочуваат дека придобивките од конзумирање на храна богата со растителни влакна и јогурт и нивното влијание врз здравјето се веќе утврдени кога станува збор за кардиоваскуларни заболувања и рак на дигестивниот систем.

Новите откритија се засноваат на анализата на податоците од студиите во кои се вклучени 1,4 милиони возрасни лица од Соединетите држави, како и од европските и азиските земји. Тие сугерираат дека овој вид исхрана може ефикасно да го спречи развојот на рак на белите дробови.
Учесниците во студијата биле поделени во пет групи, во зависност од количината на влакна и јогурт што го консумирале. Оние кои консумирале најмногу од споменатата храна имале 33% помал ризик од развој на рак на белите дробови во споредба со групата без јогурт, како и храна богата со растителни влакна.

„Нашата студија дава силен доказ за поддршка на упатствата за исхрана за САД во текот на 2015-2020 година, кои препорачуваат исхрана богата со растителни влакна и јогурт“, рекол еден од авторите на студијата, д-р Ксао-Оу Шу која се бави со истражување на карцином како дел од Програмата за истражување на епидемиологијата за рак во Центарот за рак „Вандербилт-Инграм“.
„Ние ја забележавме оваа инверзна врска меѓу сегашните и поранешните пушачи, но и меѓу луѓето кои никогаш не пушеле, како и подеднакво меѓу мажите и жените и лицата со различно потекло“, додала научничката.
Шу рекла дека позитивниот ефект на растителните влакна и јогуртот врз здравјето е одговорен за пробиотичните својства на храната (пробиотиците се несварливии состојки на некои прехранбени производи кои го стимулираат растот на корисни микроорганизми во цревата и гарантираат здрава и силна цревна флора) и пробиотичните својства на јогуртот кои можат самостојно или заеднички да ја менуваат микробиозтиката на цревата на квалитетен начин. Авторите на студијата ги објавија резултатите од студијата во списанието JAMA Oncology.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто 33 % жени со полицистични јајници имаат прекумерна тежина?

Поновите истражувања сведочат дека 33 % женисоСиндром на полицистични јајници (PCOS) се борат со прекумерна …