Упатство на СЗО: Ако сакаме крај на пандемијата, еве кои чекори се неопходни!

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување во пресрет на божиќните празници поради забрзаното ширење на омикрон варијантата на коронавирусот.
„Подобро е да се откажат собирите отколку животот“, рекол лидерот на СЗО Тедрос Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека „треба да се донесат тешки одлуки“.
„Во некои случаи, тоа ќе значи откажување или одложување собири и настани“, рекол тој.
„На сите ни е преку глава од оваа пандемија. Сите сакаме да поминуваме време со пријателите и семејството. „Сите сакаме да се вратиме во нормален живот“, рекол тој.
„Најбрзиот начин да се постигне тоа е да се донесат тешки одлуки за да се заштитиме себеси и другите“, додал тој.

This image has an empty alt attribute; its file name is izrael-vakcina.jpg
Тедрос додал дека пандемијата може да заврши оваа година доколку 70. отсто од населението во секоја земја во светот се вакцинира до средината на годината.
Изјавата на лидерите на СЗО доаѓа во време кога здравствените експерти утврдија дека омикронот стана доминантен меѓу новите случаи на инфекција во САД.
„Постојат силни докази дека омикронот се шири значително побрзо од делтата“
„Сега има силни докази дека омикрон се шири значително побрзо од варијантата делта. Луѓето кои биле вакцинирани и оние кои закрепнале од коронавирусот исто така имаат поголема веројатност да бидат заразени или повторно заразени“, рекол Гебрејесус.
Голем број земји, вклучително и Франција и Германија, ги зајакнаа рестрикциите и воведоа ограничувања за патување во обид да го забават ширењето на новата варијанта. Холандија воведе строга блокада што ќе трае за време на божиќните празници.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОКАЈУВАЊЕ – Меган и Хари се борат да го запрат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што се кажале

Покајание, „пеглање“ работи, придобивки… Меган Маркл и принцот Хари сакаат да го променат документарецот што …