Маријан Салзман ги открива трендовите за 2022 година

Една од најуспешните жени во светот на маркетингот, Маријан Салзман претстави 22 тренда за следната година
Потпретседателката на одделот за глобални комуникации во тутунскиот гигант Филип Морис Интернешнл, Маријан Салзман, која е една од најпознатите „трендсетерки” во светот ги сподели своите видувања за новите трендови кои ќе обликуваат како ќе се одвиваат работите во 2022 година и понатаму. Салзман е авторка и коавторка на дури 17 книги, повеќекратно наградувана ПР експертка и активистка која се залага за правата на жените.
На онлајн медиа вебинарот, Салзман на новинарите им презентираше 22 тренда за претстојната 2022 година. Како што наведе, таа го избрала тој број бидејќи во нумерологијата 22 се смета за „мастер број”. Некои дури го сметаат за најважен. Се смета дека е моќен број, но не мора да биде среќен.
Што се однесува конкретно на следната година, Салзман посочи дека се случиле позитивни промени на микро план, но дека и натаму се соочуваме со дезинформации, теории на завера и се уште се бориме со Ковид-19.

Владеење на хаосот
Со оглед на изборот, поголем дел од луѓето претпочитаат да се чувствуваат дека имаат контрола, дури и ако контролата е илузорна. За повеќето луѓе, животот и светот следната година ќе станат покомплексни и похаотични, така што ќе треба повторно да ги калибрираме нашите очекувања. Треба да прифатиме дека комплексноста е норма, да ја прифатиме онолку колку што можеме и да најдеме големи и мали начини да се врземе и да внесеме точки на смиреност и јаснотија.


Анксиозноста е новото нормално
Анксиозноста нема да исчезне. Генерацијата што расте под темното небо на климатските промени, Ковид-19 и неизвесните до мрачни економски изгледи не гледа кон иднина исполнета со ветувања и просперитет. За разлика од своите родители, баби и дедовци, тие не очекуваат дека нивните животи да бидат подобри од оние на генерацијата пред нив. За многумина, тоа остава две опции: борба за радикални колективни промени или подигнување на подвижен мост и барањето на број еден (било поединечно или со поддршка на националистичка и нативистичка политика).

This image has an empty alt attribute; its file name is Marian_Salzman_portrait_60.jpeg


Грижа за менталното здравје
„Се поголем број компании го сфаќаат значењето на терминот „Minding Your Mind”, кога станува збор за нивните вработени. Можеме да се преправаме дека менталните проблеми не постојат, но тие ги погодуваат луѓето” вели Салзман, која додава дека светот е генерално помудар во однос на менталните проблеми со кои се соочуваат луѓето. Работилниците за зголемување на самодовербата можат да бидат еден од начините за борба против анксиозноста. Нагласува и дека треба да се прави разлика меѓу помалку и повеќе флексибилните работни места, бидејќи „донесувањето компромиси во работата може да влијае на подобро чувство кај вработените”.

Хибридниот модел на работа е тука да остане
Салзман истакна дека во 2022. година многу луѓе и натаму ќе пробуваат да сфатат што сакаат од работата, а компаниите ќе се борат да понудат вистинска комбинација од она што го бараат од работниците и од она што можат да им го понудат како придобивки. Според неа, работата на далечина и хибридната работа и натаму ќе бидат дел од новата корпоративна флексибилност.
„Хибридниот модел на работа е тука да остане. Ако вашиот работодавец тоа не ви го овозможи, ќе најдете некој друг. На пример, ќе стане нормално да имате виртуелна посета на доктор. Кога станува збор за работните места на иднината, ќе има се поголема потреба од работници во здравствениот систем и новите верзии на болници, а ќе се бараат и повеќе образовни кадри”. Додава и дека ќе биде приоритетно да се креираат портфолија, за понатамошно подобро котирање во иднина.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …