БИЛ ГЕЈТС ПРЕГНОЗУВА КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Омикрон го загрижува, клучна следната година

„Акутната“ фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на својот блог, но омикронската варијанта на короната ја нарече „загрижувачка“.
– Можеби не е паметно да се предвидуваат работите, но мислам дека акутната фаза на пандемијата ќе биде завршена во одреден момент во 2022 година – напиша милијардерот на својот блог.
Фармацевтските компании во минатото имаа големи проблеми со продажбата на нивните вакцини против грип, бидејќи тие имаат релативно ниска ефикасност во споредба со другите вакцини, бидејќи научниците треба да предвидат кој вид на вирусот ќе биде распространет во дадена година.

View this post on Instagram

A post shared by Bill Gates (@thisisbillgates)

loading...


Гејтс, сепак, има цврст став кога станува збор за терапии и истакнува дека фармацевтскиот гигант „Мерк“ неодамна доби одобрение од ФДА за својот антивирусен лек „молнупиравир“, кој се препишува на луѓе со висок ризик од тешка коронарна срцева болест. Оваа пилула „значително ги намалува шансите за хоспитализација или смрт од КОВИД“, напиша тој.
Тој призна дека, и’ покрај широката употреба на вакцини против корона ширум светот, повеќе луѓе починале од Ковид во 2021. година отколку во 2020. година, додавајќи дека подобрувањето оваа година не било „драматично“, како што се надевал.
Инаку, богатството на Гејтс се зголеми на 137 милијарди долари за време на пандемијата (четвртиот најбогат човек во светот).
Тој ја нарече појавата на омикронскиот вид корона „загрижувачка“, но нагласи дека „светот е подобро подготвен да се бори со потенцијално опасните варијанти“ отколку што беше. Инаку, јужноафриканските научници кои ја откриле варијантата омикрон тврдат дека симптомите на болеста предизвикана од овој вид на вирусот се генерално поблаги.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОКАЈУВАЊЕ – Меган и Хари се борат да го запрат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што се кажале

Покајание, „пеглање“ работи, придобивки… Меган Маркл и принцот Хари сакаат да го променат документарецот што …