Три предизвикувачи на мозочен удар: Дали се присутни кај вас?

Како дел од научната студија неодамна објавена во European Heart Journal, тим меѓународни истражувачи проучувале повеќе од 13.000 пациенти во 32. земји кои доживеале мозочен удар.
Користејќи „пристап на прецртување на случаите“, тимот се обидел да утврди дали активирањето е пронајдено во рок од еден час од почетокот на симптомите поврзани со акутен мозочен удар, во однос на истиот период претходниот ден, објави Fox News.
„Превенцијата на мозочниот удар е приоритет за лекарите, и покрај напредокот, сè уште е тешко да се предвиди кога ќе се случи мозочен удар. Многу студии се фокусираа на среднорочни до долгорочни ризици, како што се хипертензија, дебелина или пушење. Целта е да се погледнат акутните ризици кои можат да дејствуваат како предизвикувачи“, се вели во соопштението на главниот истражувач и професор Ендрју Смит од National во Голвеј, Ирска.

This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-sto-gi-doveduva-do-ludilo.jpg
Студијата ги анализирала моделите кај пациенти кои страдале од исхемичен мозочен удар и поретко интрацеребрално крварење. Еден од единаесет преживеани доживеале епизода на лутина или вознемиреност во рок од еден час претходно, а глобалната студија Interstroke покажала дека еден од 20. пациенти бил под тежок физички напор.


Гнев, емоционална вознемиреност и тежок физички напор

Собраните податоци сугерираат дека лутината или емоционалната вознемиреност се поврзани со 30. отсто поголем ризик од мозочен удар во рок од еден час по епизодата – со уште поголем пораст доколку пациентот немал историја на депресија и поголеми шанси за оние со пониско ниво на образование.
Тешкиот физички напор е поврзан со околу 60. проценти поголем ризик од интрацеребрална хеморагија, ретка форма на мозочен удар што предизвикува крварење во мозокот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10. најчести женски и машки фантазии: Сакаат да водат љубов на отворено, сакаат да снимаат „акција“

За сите кои бараат инспирација за подобар секс со партнерот или само се интересираат за …