Корисни маснотии – Кафеавите маснотии СОГОРУВААТ калории и го ТОПЛАТ телото – Еве зошто е добро да ги имате!

Сите се трудиме да имаме што помалку маснотии во телото, но тоа не важи за кафените масти. Ќе сакате да ги имате откако ќе слушнете какви придобивки му даваат на телото.
До неодамна, медицината не ни знаеше дека во човековото тело има кафеава маст. Кафеавото масно ткиво е тешко да се открие во телото, бидејќи се наоѓа на различни места кај луѓето. Во споредба со мастите, овој вид на маснотии е многу покорисен за телото.
Секое човечко тело има барем малку кафени масти. За разлика од белите масти, кои складираат калории, кафените масни клетки согоруваат енергија и произведуваат топлина.

This image has an empty alt attribute; its file name is razlika-pomegju-braon-i-beli-masnotii.jpg


Што се кафени масти?
Кафеавото масно ткиво или кафеавите маснотии се богати со митохондрии кои му даваат потемна нијанса. Како бебиња имаме многу од овие маснотии, но се намалуваат како што растеме и старееме. Многу луѓе сè уште имаат кафеави маснотии во своите дваесетти и триесетти години, но до шеесеттата година, никој ги нема. Најчесто овие масти се акумулираат на вратот и рамената.
Салото што го гледаме на стомакот и кое се добива по слатките и нездравата исхрана е со бела боја, бидејќи собираат енергија – калории, додека кафеавата може да ги троши. Со други зборови, кафените масти се состојка која може да го забрза метаболизмот и да помогне во справувањето со вишокот бели масти.

Студот ги активира кафените масти
Поминувањето време на студ ги прави кафеавите маснотии сè поактивни во телото, па дури и предизвикуваат зголемување на бројот на клетки од истата маст. Ни помага да ја одржуваме телесната температура, која ја користат цицачите и птиците, така што тие ја одржуваат сопствената топлина повеќе или помалку константна.
Кафеавата маст им помага на бебињата при терморегулација, бидејќи на таа возраст не можат да треперат и да се тресат за да се загреат. Кај возрасните кои се изложени на ниски температури, кафеавата маст може да послужи како „внатрешна јакна“ која ја загрева крвта така што таа оди до срцето и мозокот и тече низ студените екстремитети.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Тоше Проески и групата „903“ во досега необјавената песна „Марија“ од почетоците на неговата кариера

Вчера Тоше Проески да беа околностите поинакви ќе славеше роденден, а регионалните медиуми тоа го …