И’ ПО ОВА СЕ КАРАКТЕРИСТИЧНИ: Амишите имаат ретка мутација која го намалува ризикот од срцеви заболувања за 35. отсто

Една неодамнешна студија покажала дека ретка генетска мутација, која за првпат била откриена кај Амишите, го намалува ризикот од срцеви заболувања за околу 35. проценти.
„Се надеваме дека ќе можеме да развиеме третмани кои ќе имаат ист ефект“, рекла научничката генетичарка Меј Монтасер од Универзитетот во Мериленд за „Нова наука“.
Заедниците основани од мал број луѓе, како што е Стариот ред на менонитската црква на Амишите, може почесто да имаат генетски мутации кои инаку се ретки кај општата популација.
„Со проучување на овој тип на популација, можеме да откриеме од што точно се состојат тие мутации“, објаснила таа.
По анализата на податоците од 7.000 Амиши од стариот ред, Монтасер и нејзините колеги откриле дека мутацијата во генот B4GALT1 е поврзана со пониски нивоа на липопротеини со ниска густина (LDL).
„Се работи за таканаречениот лош холестерол“, објаснила Монтасер.

This image has an empty alt attribute; its file name is amisi-7.jpg
Мутацијата е поврзана и со пониски нивоа на фибриноген, кој помага при згрутчување на крвта. Имено, се чини дека високите нивоа на фибриноген го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања.
Мутацијата била присутна кај 6. проценти од анкетираните Амиши, но инаку е исклучително ретка кај другите популации.
Истражувачите потоа прегледале големи медицински бази на податоци и откриле дека оваа варијанта на генот е поврзана со значително намален ризик од коронарна срцева болест.


This image has an empty alt attribute; its file name is amisi-rpeobrazba.jpg
Во студијата објавена во престижното списание Science, Монтасер наведува дека засега не гледа никакви негативни страни на оваа генетска варијанта и дека луѓето со оваа мутација изгледаат совршено здрави.
Би можело да испадне дека ова е сосема корисна варијанта на генот што не стана вообичаена бидејќи неговите придобивки се манифестираат дури доцна во животот.
Тимот сега се обидува да утврди како точно мутацијата ги намалува LDL и фибриногенот за да можат да дизајнираат лекови со истиот ефект.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОСЛЕ 23 ГОДИНИ ЖИВОТОТ ПОВТОРНО ГИ СПОИЛ: Се сакале и кога биле во брак со други луѓе

Се обиделе уште еднаш, не знаејќи каде тоа ќе ги одведе Грејс Миљакио (61) и …