За што служи ВИТАМИНОТ „К“: Го има во овие намирници, а вака треба да јадеме салата за негова апсорпција!

Витаминот К е неопходен за телото поради неколку причини.
Витаминот К е најмногу поврзан со згрутчувањето на крвта бидејќи овој витамин е потребен во синтезата на неколку крвни протеини вклучени во згрутчувањето. Покрај тоа, друга клучна улога на витаминот К е активирањето на протеините потребни за метаболизмот на коските.
Витамин К е колективното име на семејството на соединенија. Постојат различни категории во рамките на витаминот К. Витаминот К1 се наоѓа во темниот листест зеленчук и маслото од соја, а витаминот К2 може да се најде во помали количини во животинските производи.

This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-k-1.jpg


Ферментираната храна содржи и витамин К2. Како витамин растворлив во мастите, се чини дека витаминот К најдобро се апсорбира од храната кога има масти или масла во истата средина. Затоа, кога јадете зелен зеленчук, додадете малку масло за да ја зголемите неговата апсорпција. Телото го третира витаминот К како маснотија и го складира во црниот дроб и масното ткиво.
Исто така, телото не е во состојба постојано да произведува доволно витамин К и се потпира на неговото внесување со исхраната. Дневната вредност на витаминот К е 90 микрограми, пишува Real Simple.

Која храна содржи витамин К?
Брокула, зелка, карфиол, прокељ, спанаќ, коприва, индијска луцерка (алфаалфа), лист од питом и див костен, друг лиснат зелен зеленчук, домати, грашок, соја, моркови, компири, свински црн дроб, растителни масла (полунезаситени масла), рибино масло, кравјо млеко, јогурт, сирење, жолчки од јајце, аморска трева, алги.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10. најчести женски и машки фантазии: Сакаат да водат љубов на отворено, сакаат да снимаат „акција“

За сите кои бараат инспирација за подобар секс со партнерот или само се интересираат за …