НАЈУСПЕШНИТЕ ЛУЃЕ НА ПЛАНЕТАТА ГИ ИМААТ ОВИЕ 12. НАВИКИ: Колку од нив користите во вашиот живот?

12. работи кои успешните луѓе ги прават секое утро…
Сакате да ја промените вашата рутина и да бидете поефикасни? Ја знаете онаа народна поговорка „по утрото се знае денот“? Порталот Top Resume донесува листа од 12. работи кои успешните луѓе ги прават веднаш штом ќе се разбудат, а и вие можете лесно да ги примените.

1. Не користат аларм
Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос вели дека спие осум часа секоја вечер и не користи будилник наутро, туку дека е поборник за природно будење. Слична рутина има и Аријана Хафингтон. Открила дека и таа спие најмалку осум часа и се буди сама.


2. Вежбаат
Двејн „The Rock“ Џонсон го започнува денот со кардио тренинг во зори. Тоа му дава енергија за остатокот од денот. Ѕвездата од „Shark Tank“, Дајмонд Џон, исто така ќе го започне својот ден со вежбање. Тој вели дека тоа го прави попродуктивен, што го прави подобар цела недела.

3. Медитираат
Гуруто за самопомош Тони Робинс исто така вежба секое утро. После појадок богат со протеини, задолжително медитира десет минути. Вели дека тоа му дава енергија и на тој начин си поставува позитивни цели за денот. И’ најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ користи медитација за да остане ментално здрав, „особено во современиот свет каде што се е полно со информации и каде што сетилата се на удар“ и признава дека ја користи и на теренот и надвор од него.


4. Појадуваат
Ричард Бренсон го започнува денот со партија тенис, пешачење, трчање или возење велосипед, а потоа појадува и се дружи со семејството.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …