ЗАПОЧНА СЕЗОНАТА НА СУВОТО ОВОШЈЕ: Нутриционист открил колку е ЗДРАВО и во колкави количини треба да се јаде

Овошјето и зеленчукот се важен дел од исхраната, за некого ова е рутина, а за други е потребен труд за да се вклучат овие намирници во исхраната. Овде може да помогне сувото овошје. Слатка е и може да се грицка во многу ситуации. Дали сувото овошје е здраво? Одговорот е да. Подобро е да се јаде овошје во каква било форма отколку да не се консумира. Исто така, бидејќи сувото овошје се кондензира по тежина, дава околу 3,5 пати повеќе влакна и хранливи материи – објаснува за Real Simple нутриционистот-доктор Ејми Шапиро. Сувото овошје е многу богат извор на влакна, како и антиоксиданси, особено полифеноли.
Кои се недостатоците од консумирањето суво овошје? – Бидејќи сувото овошје е концентрирано (водата се отстранува), доаѓа во мали, густи пакувања кои се многу богати со шеќер и калории. Сепак, треба да внимаваме на количината бидејќи може да доведе до зголемен внес на шеќер и калории. Се истакнува дека најважен чекор при купувањето е читањето на етикетите на хранливите материи и листите со други состојки, бидејќи многу сушено овошје содржи додадени шеќери во вид на сокови, сирупи или дури и кристализиран шеќер. Најздрав начин за консумирање сушено овошје – Препорачувам оброците да се ограничат на една порција, исечкајте поголеми парчиња суво овошје и измешајте го со јаткасти плодови – препорачува Шапиро.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЦРНИ БРОЈКИ ВО БУГАРИЈА: Рекорден број на новозаразени со корона вирусот

БУГАРИЈА денеска пријавила рекордни 12.399 нови случаи на коронавирус за еден ден, покажуваат официјалните податоци, …