Стаса ли зимата – Какво време не очекува во наредните 5. дена?

Поради продор на студена воздушна маса преку денот ќе дува засилен северен ветер, а од изутрина врнежите од дожд ќе преминат во снег и во некои од пониските места. Повремени слаби врнежи од снег ќе има и во повисоките делови од Скопската котлина. Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Во среда и четврток ќе настапи разведрување, ќе биде доста студено и утринските температури насекаде ќе се спуштат под нула и ќе бидат во интервал од -9 до -2 степена.

УХМР подготви временска прогноза за наредните 5. дена:
Денеска (вторник) ќе биде претпладне облачно со повремени врнежи кои и на некои пониски места ќе се менуваат од дожд до снег. Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Повремени слаби врнежи од снег ќе има и на повисоките делови од Скопската котлина. Во пладневните часови врнежите ќе престануваат и облачноста ќе се намали. Ќе дува засилен ветер од северен правец, најизразен вдолж Повардарието. Утринските температури ќе се движат од -4 до 5, а дневните од 1 до 9 степени.
За утре (среда) се најавува наутро доста студено, преку денот сончево со мала, а во западните делови умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Утринските тепмератури ќе се движат од -9 дп -2, а дневните од 0 до 12. степени.
За четврток утрото студено, преку денот сончево со умерена облачност поголема во западните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минимална температура: -9°C до -1°C. Максимална температура: 6°C до 13°C.
Во петок променливо облачно со умерен јужен ветер. Попладне и преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Врнежите преку ноќта понекаде во северните делови ќе преминуваат од дожд во снег. Минимална температура: 1°C до 7°C.
Максимална температура: 9°C до 15°C
Во сабота ќе биде променливо облачно претпладне со услови за повремен дожд. Ќе дува умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се намалува. Минимална температура: 2°C до 7°C. Максимална температура: 6°C до 12°C.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи со вашето тело ако јадете премногу месо?

Секојдневната исхрана базирана на рамнотежа и умерено внесување на сите намирници е идеалниот пат до …