Сексуален терапевт советува како, во четири чекори, да го зачините љубовниот живот

Страста е минлива, не е тајна, но може да се врати, дури и ако изгледа како невозможна мисија. Дури и наједноставните методи функционираат, само треба да ги примените вистинските …

Успорете
Секојдневието во кое живееме е многу бурно, што резултира со занемарување на личните и туѓите потреби. Сексуалниот терапевт Ирена Фер ги советува паровите да го забават темпото доколку сакаат да ја вратат страста во врската.
„Често брзаме кон целта и го занемаруваме процесот и на тој начин во овој случај ја „убиваме” страста и се оддалечуваме од партнерот. Треба да забавиме бидејќи на тој начин ја зајакнуваме врската. Кога се посветуваме еден на друг, страста се враќа“, вели Фер.


Дозволете си да бидете ранливи
Доколку се воздржувате од страв дека ќе бидете повредени на интимно поле, време е да се соочите со вашите стравови и да се опуштите.
„Препуштете се еден на друг. Ова можете да го постигнете правејќи работи заедно. Со воведување ранливост, ја продлабочувате врската, градите врска и ја зајакнувате желбата. Потребни се мали моменти на ранливост и преземање одреден ризик за да се разгорат страстите”, објаснува терапевтот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …