(Рецепт) Комбинацијата на ПЕРГА и полен од пчели ја отстрануваат НАЈОПАСНАТА бактерија во телото. Еве како да ги консумирате!

Helicobacter pylori и инфекцијата што некогаш ја предизвикува, опстојуваат со децении, веројатно цел живот.
Helicobacter pylori е многу мал, во форма на запирка, екстремно подвижен и опасен бацил. Helicobacter pylori е спирална бактерија која се наоѓа на слузницата на желудникот. Таа е единствената бактерија која може да преживее во екстремно кисела содржина на желудникот, со многу малку кислород, на температура од 37 C. Покрај гастричната слузница, ја има и на рани на оралната слузница, во денталниот плак, во плунката, и докажано е во столицата.


Прополис и перга
Перга е полен што пчелите го собираат и складираат во кошниците за да го користат во текот на зимата, како и во исхраната на младите пчели. Пергата е ферментиран полен, односно производ кој го создаваат пчелите кои го внесуваат поленот од цветовите на растенијата во кошницата, го преработуваат со додавање производи во него со лачење на нивните жлезди. Практично, поленот што го внесуваат во кошницата пчелите го натопуваат со секрет што го лачат од жлездите, го ставаат во ќелиите на саќето и врз него истураат мед.
Во процесот на ферментација, поленот обработен од пчелите станува побогат со бројни амино киселини, ензими, разни квасци, бактерии и млечна киселина. Пчелите користат над 200 микроорганизми во преработката на полен, иницирајќи многу сложен процес на ферментација на полен. За разлика од поленот, пергата се „обработува“ со ензими и се меша со мед.

„Најдобрите природни лекови се оние кои имаат антимикробно дејство и можат да ја уништат причината за болеста. Но, прополисот и пергата се разликуваат по начинот на кој се користат … “


Ова ја подобрува неговата апсорпција и искористување во телото на пчелата или на човекот ако се користи во исхраната. При „конверзија“ на поленот во перга, јаглехидратите од медот создаваат млечна киселина која ја зачувува пергата и ја штити од расипување.
Најдобри се природните лекови кои имаат антимикробно дејство и можат да ја уништат причината за болеста. Но, прополисот и пергата се разликуваат по начинот на кој се користат.

Прополисот најдобро се користи во форма на алкохолна тинктура. 10 капки прополис по чаша вода. Пијте по една чаша пред секој оброк. Третманот завршува кога ќе испиете 100 милилитри тинктура од прополис. Не консумирајте прополис додека земате антибиотици. Пергата се консумира свежа. Таа само се џвака, 10 милиграми дневно. Најдобро е да се џвака после оброк.

Што е ПЕРГА?
“Пчелин леб” преставува полен покриен со мед, кој под дејство на ензимите на жлездите на пчелите, се меша со медот и со текот на времето станува перга – квалитетна протеинска храна – “пчелин леб”, со кој се хранат младите пчели во текот на зимата. Во пергата има прав од глуварче богат со каротиноиди кои во човекот се претвараат во витамин А, стерини кои се трансформираат во витамин D, потребен за структурата на калцитонин – одговорен за формирање и цврстина на коските, витамин Е кој го зајакнува имуниот систем и влијае на машката потентност, витамин C, витамини од групата B, простагландини – хормони кои ја регулираат работата на машкиот репродуктивен систем. Исто така пергата ја штити кожата од штетно зрачење.

Во пергата се содржани скоро сите есенцијални аминокиселини :
• аргинин кој го стимулира имуниот систем и влијае на хормонот за раст
• глутамин потребен за нормален развој на мускулите како и за одржување на нормалната ацидо-базна равнотежа
• серин учествува во метаболизмот на мастите и изградба на антителата
• тирозин заедно со триптофан го подобрува расположението, го регулира апетитот, го намалува хроничниот замор, го подобрува сонот
• лизин учествува во одбрана од вируси.
Есенцијални киселини од протеините на поленот, по структурниот состав, се блиски со протеините во месото, јајцата и другите квалитетни производи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …