Загрижени научници: Омикрон има околу 50. мутации

3Д слика на сојот омикрон, објавена од болницата „Бамбино Гесу“ во Рим, открива дека оваа варијанта има многу мутации концентрирани во протеинот на шилецот (S), делот од вирусот што му дозволува да навлезе во човечките клетки.
Научниците ги открија првите податоци за сојот омикрон, нова варијанта на коронавирусот, кој првпат беше откриен во Јужна Африка и Боцвана, и тие покажуваат дека овој вид има повеќе мутации од моментално доминантната делта варијанта.
„Можеме јасно да видиме дека варијантата омикрон има многу повеќе мутации од варијантата делта, таа е концентрирана првенствено во една област на протеинот што е во интеракција со човечките клетки“, велат научниците во соопштението.
Како што додаваат, тоа не значи автоматски дека овие варијации се поопасни, туку едноставно дека вирусот дополнително се прилагодил на човечкиот вид, создавајќи друга варијанта.


Научниците пронашле околу 50 мутации во омикрон, од кои 30. се на протеинот Ц, а половина во доменот за врзување на рецепторите – делот што се врзува за ACE2 рецепторот на човечките клетки преку кои вирусот навлегува во ткивата.
Црвените точки на сликата, велат истражувачите, укажуваат на области со „многу висока варијабилност“, додека портокаловите оние со „висока променливост“ и жолтите со „средна променливост“. Зелените точки покажуваат мала разлика помеѓу двете варијанти, додека сивата зона ги прикажува деловите кои не се разликуваат.
„Ген со повеќе мутации му дава на омикронот повеќе можности да избегнува лекови или вакцини кои го таргетираат протеинот на тој ген“, вели професорот од Харвард, Дејвид Р. Лиу.
Како што рекол, протеинот S на омикрон силно мутирал, а тоа може да биде загрижувачко, бидејќи вакцините и лековите главно го таргетираат протеинот S.
Тој додал дека се потребни повеќе истражувања.


Научникот Ерик Тобол споделил графикон кој го споредува омикронот со сојот алфа, бета, гама и делта, што покажува дека омикронот дели многу мутации со нив, но и дека има уште повеќе мутации. Тој рече дека е веројатно дека овие мутации се случиле кај имунокомпромитиран пациент.
Бројот на случаи на инфекција со коронавирус е тројно зголемен за три дена во Јужна Африка на 2.828, но, како што е наведено, ова може делумно да се должи на интензивниот мониторинг, иако е можно стапката на пренос на варијантата на сојот омикрон да е двојно поголема од делта и дека времето на удвојување е околу 4,8 дена.
Ова го изјавил Питер Опеншо, професор по експериментална медицина на Империал колеџ во Лондон.

„Јужна Африка влегува во лето и стапката на инфекција со делта е мала, па затоа е тешко да се каже дали омикрон се натпреварува со делтата“, додал д-р Опенсо.
Светската здравствена организација (СЗО) во петокот истакна дека постои можност за зголемен ризик од инфекција со новата варијанта на коронавирус Б.1.1529, наречена омикрон, во споредба со другите варијанти кои исто така загрижуваат.
„Бројот на случаи на оваа варијанта се чини дека се зголемува во речиси сите провинции во Јужна Африка“, се вели во соопштението на СЗО во петокот.
Во последните недели, бројот на инфекции со коронавирус нагло се зголеми, што се совпаѓа со откривањето на варијантата Б.1.1.529.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …