Доктор тврди дека знакот дека имате дијабетес се гледа во очите

Неколку стотици илјади Македонци имаат дијабетес, а најчести симптоми се жед, замор, почести посети на тоалет и слабеење. Но, еден експерт тврди дека знаците на болеста се гледаат и во очите.
Др. Шејн Канар вели дека високиот шеќер во крвта всушност може да се види и во очите.
„Високиот шеќер во крвта може да ги промени крвните садови во нашата мрежница или да предизвика отекување на очното ткиво, што предизвикува заматен вид. Високиот шеќер во крвта исто така може да го промени обликот на нашата леќа, а ако не се лекува може да доведе до проблеми како катаракта, глауком и ретинопатија“, објаснил тој за The Sun.
Сè уште има некои можни знаци на дијабетес, вели др. Канар, заматен или искривен вид, темни дамки во видното поле и блесоци на светлина.
“Доколку имате висок шеќер во крвта, гликозата останува во крвотокот и не стигнува до клетките. Овој процес може да доведе до губење на видот и на крајот до слепило”, предупредил докторот.

Macro of conjunctivitis red eye.

Тој додал дека дијабетесот е болест која ги погодува малите крвни садови и дека вишокот шеќер во крвта ги оштетува и го попречува протокот на крв. Ова, објаснува тој, ги „изгладнува“ капиларите и доведува до оток и недостаток на кислород.
„Дијабетесот може да предизвика крварење и вишок на течност во мрежницата, што може да има сериозно влијание врз нашиот вид. Колку порано се дијагностицира дијабетична болест на окото, толку подобар ќе биде исходот“, рекол др. Канар.
Токму поради тоа се толку важни едногодишните сеопфатни очни прегледи.
„Без лекување, оваа состојба може да доведе до губење на видот. Всушност, дијабетесот е примарна причина за слепило кај возрасните на возраст меѓу 20. и 74. години“, заклучил тој.
Повеќето состојби немаат симптоми во најраните фази. Повеќето пациенти со дијабетес немаат визуелни симптоми. Затоа тие дури и не сфаќаат колку сериозна може да биде оваа состојба.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …