(ВИДЕО) НАЈУРНЕБЕСНИ тепачки што ја одбележаа светската хистерија на ЦРН ПЕТОК!

Последниот петок во ноември традиционално се одбележува како празник на шопингот во Америка, но и во земјите ширум светот.
Популарниот американски празник „Црн петок“, кој доаѓа секоја година по Денот на благодарноста, национален празник кој се слави последниот четврток во ноември. Американците го поминуваат овој ден во шопинг, кога трговците на мало и големите трговски куќи подготвуваат огромни попусти за клиентите и кога започнува празничната продажба.
Првата употреба на терминот „црн петок“ не се однесуваше на купување по американскиот празник Денот на благодарноста, туку на финансиската криза, на колапсот на американскиот пазар на злато на 24. септември 1869. година. Сепак, приказната за овој ден денес е поврзани со други обичаи. По едногодишното работење во минус, продавниците, наводно, би направиле профит еден ден по Денот на благодарноста, бидејќи купувачите биле среќни да трошат пари на стоки со попуст. Но, ниту тоа не е сосема точно.

Терминот „црн петок“ првенствено се користи за опишување на хаосот што настанал ден по Денот на благодарноста, кога орди од купувачи и туристи од предградијата го преплавиле градот пред големиот фудбалски натпревар.


Ви пренесуваме компилации од најрајските борби кои претходните години го одбележаа „Црниот петок“ во најголемите малопродажни синџири ширум светот, кои можете да ги погледнете ТУКА!

Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи со вашето тело ако јадете премногу месо?

Секојдневната исхрана базирана на рамнотежа и умерено внесување на сите намирници е идеалниот пат до …