(ВИДЕО) Ги лекувала Анџелина Џолии Шерил Кроу и советувала: „Ова е суперхрана во борбата против ракот!“

Минатиот месец беше месец за подигање на свеста за ракот на дојката, па заедницата Forks Over Knives имаше вебинар наречен „Одбрана на дојка: стратегии за рак“, од светски познатиот хирург за рак на дојка Др. Кристи Фанк.
Фанк лекувала познати личности како Анџелина Џоли и Шерил Кроу и е меѓу најпродаваните автори со книгата „Гради: Прирачник за сопственици“.

Генетиката е во втор план, можеме да делуваме на исхраната и начинот на живот
„На една од осум жени ќе и биде дијагностициран рак на дојка во текот на животот. Постарите жени ќе бидат изложени на поголем ризик“, рекла таа. Добрата вест е дека само 5. до 10. проценти од сите карциноми на дојка се генетски. Тоа значи дека можеме да направиме нешто во врска со тоа.
Но, дури и на оние кои имаат рак на дојка во нивното семејство Фанк им припишува исхрана и начин на живот. Ова ја поддржува популарната изрека: генетиката го полни оружјето, околината го повлекува чкрапалото.
„Кога јадете производи од животинско потекло, нивото на естроген се зголемува, а факторите на раст како ИГФ-1 (фактор на раст сличен на инсулин) се зголемуваат“, рекла таа. „Вишокот на ИГФ-1 постои само како одговор на потрошувачката на животински протеини и животински масти.

Фанк цитирала студија од 2014. година за клеточниот метаболизам кај над 6.000 возрасни на возраст од 50 .до 65. години, кои биле следени 18. години. Повисоките нивоа на животински протеини довеле до 430. отсто зголемување на смртноста од рак и 7.300 отсто зголемување на дијабетесот.

Храна за борба против ракот
Куркумин во куркумата, епигалокатехин галат (EGCG) во зелениот чај, ресвератрол во црвеното грозје, омега-3 масни киселини од ленено семе и авокадо, процијанидини од бобинки, генистеин од соја, ликопен од домати, антикоцијанидини од јаболката помагаат во борбата против ракот.
Таа откри дека во првите 18. години од нејзината пракса, погрешно ги советувала своите пациенти да избегнуваат соја. Ова траело додека таа не почнала да истражува за нејзината книга и не ги открила сите студии кои го разоткриле вообичаениот мит.

Високото ниво на естроген е поврзано со зголемен ризик од рак на дојка. Сојата содржи растителен естроген изофлавон, за кој некои веруваат дека го зголемува ризикот од рак на дојка.
„Се испостави дека сојата е апсолутно антиестрогенска и антиканцерогена“, признала Фанк. Таа открила и како започнала како типичен доктор, кој никогаш не стекнал никакво образование за исхрана преку медицинско училиште, специјализација, стипендија или пракса. Таа денес на своите пациенти, но и на пошироката популација им сугерира консумација на соја и нејзините производи и регулирање на потрошувачката на протеини од месото.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …