ПЕТ НАМИРНИЦИ кои можеме да ги вклучиме во исхраната, а позитивно ќе влијаат на нашето здравје!

Конзумирањето на овие пет природни намирници ќе има повеќекратни придобивки за вашето тело.
Во времето на глобалната пандемија на корона вирус, почнавме повеќе да го цениме нашето здравје и да се грижиме за храната што ја консумираме, видовите на храна и се повеќе се свртуваме кон природата и органските производи. Медиумите во Индија ги пренесуваат советите од нивната традиционална медицина и советуваат на кои пет намирници слободно можеме да се потпреме доколку сакаме да имаме силен имунитет, да го заштитиме организмот од разни болести и конечно – да си го продолжиме животот.

Лук
Активните состојки во лукот можат да го намалат крвниот притисок и холестеролот, а ефикасен е и при болки во телото и настинки. Најдобро е да се консумира свеж, сиров, а се препорачува секој ден да јадете по две чешниња лук на празен стомак.


Јаболка
Ова овошје е богато со влакна и вода, па го намалува нивото на холестерол и може да го намали ризикот од развој на срцеви заболувања. Јаболката можете да ги користите и за подготовка на десерти и многу други јадења, а можете да ги јадете и сирови. Содржат и полифеноли, па се одлични за дијабетичари.

Кељ
Кељот припаѓа на семејството на зелките, а изобилува со различни хранливи материи. Оваа храна содржи големи количини на витамини, калциум, влакна и антиоксиданси, а освен тоа е еден од најдобрите извори на витамин К. Покрај тоа, кељот е одличен за луѓето кои имаат проблеми со срцето. Кељот можете да го користите за салати, супи или пак да го јадете сиров.


Куркума
Куркумата е позната по своите антивоспалителни својства, а има и многу други здравствени придобивки, па затоа е добра за луѓето кои имаат проблеми со крвниот притисок и холестеролот. Исто така, оваа намирница во голема мера го успорува процесот на стареење.

Зелен чај
Зелениот чај е еден од најздравите пијалоци кој содржи многу хранливи материи и има голем број здравствени придобивки доколку се консумира редовно. Исто така, овој чај помага за слабеење и го забрзува метаболизмот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Ова е новата куќа на Џенифер Лопез и Бен Афлек: Има теретана и 24 бањи

Долго време бараа куќа од соништата, се пишуваше за купување неколку вили, но дури сега …