(ФОТО) Невин лежел 42. години во затвор, сега има само две желби…

А потоа следното утро полицијата му тропнала на вратата и го однела во станицата каде единствената преживеана жртва ги препознала меѓу лицата на осомничените. Покажала со прст кон него, како што се испоставило на наговор на полицаец.
Тогаш неговиот живот станал агонија, а тој станал затвореникот 36922.

Останал без ронка надеж
Во подоцнежните судења, секогаш кога Даглас се обидувала да ја смени изјавата и да каже дека таа всушност не се видела со него, туку со некој друг тинејџер, кој подоцна се изјаснил за виновен и добил 20. години затвор, и се заканувале со тужба за лажно сведочење.
И тогаш Даглас починала во 2015. година на 57-годишна возраст и почувствувал дека сите бродови му потонале.
„Мислам дека го проколнав Бога. Зошто јас?“, мислел Стрикленд во тоа време.


Сепак, шансата сепак се појавила, истрагата била повторно покрената. Евидентирани се и нови наоди, десетици отпечатоци од прсти, вклучително и оние на пушката користена во убиствата. Ништо не му одговарало.
Конечно станал слободен.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Кучето прво ги почувствувало ударите на бебето во стомакот, неговата реакција е сè

Кучето Гус било спасено откако било пронајден врзан за столб и е многу благодарен на …