(ФОТО) Невин лежел 42. години во затвор, сега има само две желби…

Кевин Стрикленд, Афроамериканец од американската сојузна држава Мисури, беше ослободен од обвинението за тројно убиство во 1978. година, по повеќе од 42. години затвор. Сега има 62. години и по речиси половина век поминат зад решетки, сака за прв пат да го види океанот и да го посети гробот на својата мајка.
„Ако не ме донесат на гробот на мајка ми, ќе излезам од автомобилот и ќе трчам таму“, изјавил Стрикленд за „Вашингтон пост“ веднаш по ослободителната пресуда.
Имено, судијата го ослободил во вторникот по повеќе од 40. години затвор, со што станал невин човек кој поминал најмногу години во затвор во историјата на Мисури.

За што беше осуден?
Стрикленд бил осуден во 1979. година за убиствата на Шери Блек (22), Лери Инграм (21) и Џон Вокер (20), иако немало физички докази кои го поврзуваат со местото на злосторството. Пресудата била заснована на сведочењето на Синтија Даглас, која е единствениот преживеан очевидец. Подоцна Даглас неколку пати се обидувала да се откаже од изјавата, бидејќи рекла дека ја дала под притисок на полицијата. Но, никој не сакал да го слушне нејзиното барање повеќе од четири децении.
Сепак, правдата конечно била задоволена, а неколку дена пред да дознае дека ќе биде ослободен, Стрикленд за The Post зборувал за својот живот и за неговата шанса за подобра иднина.
Тој тогаш изјавил дека е благодарен за големата поддршка, но дека деценискиот затвор го направил песимист.


„Мислам, се надевам на најдоброто, но го предвидувам најлошото“, рекол тој тогаш.

Кој е тој?
А животот што го живеел пред кобниот настан зрачел со песимизам. Роден е во 1959. година, како едно од петте деца на работници во прехранбената индустрија. Живееле преку улица од баба му и дедо му.
„Бевме прилично поврзани. Игравме заедно и заедно одевме на училиште “, рекол еден од неговите браќа.
Но, откако неговите родители се развеле кога имал 16. години, Стрикленд почнал да го губи компасот. Неговите оценки наеднаш се влошиле, па почнал да пие и да пуши марихуана.
Во почетокот на 1978. година, Стрикленд, кој тогаш имал 18. години, станал татко на девојче. Сакал да оди во војска, за да му обезбеди стабилен живот на своето новороденче.
Тој играл игри за време на убиството
И тогаш една ноќ познаници го замолиле да им позајми пиштол. Не знаел дека се впуштаат во смртоносен грабеж. Таа ноќ ограбиле дом и ги убиле Блек, Вокер и Инграм кои случајно се нашле во него.

Веста за ова злосторство ги окупирало сите локални медиуми. Стрикленд останал вчудовиден од веста за тројното убиство. Таа ноќ ја поминал дома, разговарајќи на телефон и играјќи игри по вечерата со членовите на семејството. Неговото алиби го потврдиле бројни роднини.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ШОК – Колеги, пријатели се простуваат од Славиша Кајевски: Неверица, удар, подмолен молк…

Откако одекна веста дека македонскиот актер Славиша Кајевски ненадејно починал, неговите колеги и пријатели во …