Новиот сој со исклучително голем број мутации – потврден во три земји

Вирологот Том Пикок од „Империјал колеџ“ во Лондон ги објавил деталите за новата варијанта на вирусот, нагласувајќи дека неверојатно големото количество мутации во протеинот на шилецот предизвикува голема загриженост.
Научниците велат дека новиот вид на коронавирус носи исклучително голем број мутации, што може да предизвика дополнителни болести. Со геномско секвенционирање, оваа варијанта на вирусот е потврдена во десет случаи во три земји. Ова предизвикало сериозна загриженост кај научниците, бидејќи бројните мутации можат да му овозможат на вирусот да го „избегне“ имунитетот.

Варијантата Б.1.1.529 има 32. мутации во протеинот шилец, кој е дел од вирусот што повеќето вакцини го користат за подготовка на имунолошкиот состав против коронавирусот, пишува „Гардијан“. Мутациите на овој протеин можат да влијаат на способноста на вирусот да ги инфицира клетките и да се шири, но и да отежнат имуните клетки да го нападнат патогенот.
Оваа варијанта за прв пат беше забележана во Боцвана на 11. ноември, каде што беше потврдена со секвенционирање во три случаи, додека уште шест беа потврдени во Јужна Африка три дена подоцна и еден во Хонг Конг тој ден.
Вирологот Том Пикок од „Империјал колеџ“ во Лондон ги објави деталите за новата варијанта на вирусот, нагласувајќи дека неверојатно големото количество мутации во протеинот на шилецот предизвикува голема загриженост.
Тој на Твитер напиша дека варијантата треба да се следи, но и додаде дека тоа би можело да биде необичен кластер, кој не е многу пренослив.


Мира Чанд, директорка на Одделот во Британската агенција за здравствена безбедност за борба против ковид 19, рекла дека го следат развојот на варијанти на вирусот Сарс-КоВ-2 во соработка со научници од целиот свет.
„Во природата на вирусите е да мутираат често и случајно, не е невообичаено мал број случаи да се појават со нови варијанти на вирусот. Сите варијанти кои покажуваат докази за ширење на вирусот брзо се проверуваат“, вели Мира Чанд.
Рави Гупта, професор по клиничка микробиологија на Универзитетот во Кембриџ, рекол дека работата во неговата лабораторија открила дека две мутации на B.1.1.529 ја зголемуваат инфективноста и го намалуваат препознавањето на антителата.
„Клучна карактеристика на вирусот што не е позната е заразноста, бидејќи се чини дека го поттикна првичното ширење на варијантата на делта“, рекол Гупта.
Професорот Франсоа Балу, директор на УЦЛ институт за генетика, рекол дека голем број мутации од варијантата на вирусот очигледно се насобрал во еден „прасок“, што сугерира дека би можело да се развие во текот на хронична инфекција кај лицата со ослабнат имунолошки систем, веројатно нелекуван пациент со ХИВ.
„Дефинитивно би очекувал да биде слабо препознаен со неутрализирање на антитела во однос на алфа или делта. Тешко е да се предвиди колку може да се пренесе во оваа фаза. Засега ова треба внимателно да се следи и анализира, но нема причина за загриженост освен ако во блиска иднина бројките не почнат да растат со таа варијанта на инфекција“, рекол тој.


Извор: b92.net

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …