Еве зошто ЦРВЕНОТО МЕСО игра голема улога во борбата против стареењето!

Научниците тврдат дека одржувањето на здрави нивоа на железо во крвта може да биде клучот за подолг живот…
Нивните наоди би можеле да помогнат и да го забрзаат развојот на лекови кои ќе помогнат во лекувањето на разни болести поврзани со стареењето – вклучувајќи срцеви заболувања и деменција. Тим експерти не ја откриле оптималната количина на железо што треба да ја внесуваме како дел од секојдневната исхрана.


Сепак, NHS препорачува 14,8 мг дневно за жени на возраст од 19. до 50. години и 8,7 мгдневно за мажи над 18. години, како и за жени над 50. години.
– Ние сме крајно возбудени поради овие наоди бидејќи тие силно укажуваат на тоа дека високото ниво на железо во крвта ја намалува нашата возраст. Контролирањето на овие нивоа на железо може да го спречи оштетувањето поврзано со стареењето, вели аналитичарот на податоци Пол Тајмерс од Универзитетот во Единбург.


Анализите на метаболизмот на железо исто така би можеле да објаснат зошто многу високи нивоа на црвено месо богато со железо се поврзани со стареење и проблеми со срцето.
Во текот на студијата, научниците се фокусираа на три мерки за биолошко стареење – животен век, здравје и долговечност и комбинирани генетски предиспозиции.


Биолошко стареење
Стапката на опаѓање на телото со текот на времето варира кај луѓето и може да предизвика најсериозни болести во светот, вклучувајќи срцеви заболувања, деменција и рак. Врз основа на нивната анализа, тимот навел десет области од човечкиот геном кои се чини дека се поврзани со долговечноста, здравјето и долговечноста.
Покрај тоа, тие откриле дека делови од генот поврзан со железо се клучни во сите три мерки за стареење што ги анализирале – а анализите сугерираат дека оние кои се вклучени во метаболизмот на железо се поврзани со поздрав и подолг живот. Меѓутоа, железото во крвта може да влијае и на нечија исхрана – а претерано високите или ниските нивоа претходно беа поврзани со состојби поврзани со возраста, како што се Паркинсоновата болест, заболување на црниот дроб и ослабен имунолошки систем.
Нивната крајна цел е да откријат како се регулира стареењето и да најдат начини за зголемување на здравјето за време на стареењето. Развојот на лек кој би ја имитирал генетската контрола на метаболизмот на железо може еден ден да помогне да се надминат некои од ефектите од стареењето, истакнал тимот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ИНОВАТИВНО! Рускиот лекар ОЛЕГ ТОРСУНОВ советува како да се врати функцијата на тироидната жлезда во нормала

Познат руски доктор по традиционална медицина тврди дека само движечките емоции можат да ја излечат …