(ВИДЕО) ШОКАНТНО – ГО МАЧЕЛЕ И ИЗГЛАДНУВАЛЕ: Момчето (6) го присилувале да спие на под, а ова се неговите последни моменти пред брутално да биде убиен!

Вознемирувачките последни моменти на шестгодишниот Артур Лабињо Хјуз, снимени од надзорна камера, им биле прикажани на поротниците на судот во Ковентри, Велика Британија, каде на родителите на момчето им се суди за убиството на нивниот син во нивната куќа, во Солихал на 17. јуни минатата година.
Убиството на момчето ја шокираше светската јавност, а сега од надзорната камера се појави видео на кое се гледаат последните моменти на момчето пред брутално да биде убиено.
На видеото се гледа како момчето со денови се мачи да го подигне својот душек од подот на кој го принудувале да спие, само неколку часа пред наводно да биде убиен од татко му и маќеата, пишува Daily mail..


Гладниот Артур во пижами кои висат околу него на видеото плаче велејќи:
„Никој не ме сака“, повторил четири пати во солзи.
„Никој не сака да ме храни“, рекол седум пати за 44 секунди.


Детето потоа ги влечело душекот и перницата во друга просторија, видливо куцајќи. За неговата смрт обвинети се неговите родители Томас Хјуз (29) и Ема Тастин (32).
„Daily mail“ пишува дека на Артур му биле потребни цели две минути да стане, да го земе душекот и да отиде два метри подалеку до вратата што води во друга просторија.
Судот соопштил дека детето се здобило со неизлечива повреда на мозокот по злоупотребата, која прераснала во „медицинска дефиниција за мачење дете“. Тие вклучуваат лишување од храна, принудување да стои 14. часа на ден и труење со сол.
Родителите негирале дека го убиле момчето, како и обвинувањата за суровост кон детето.


Аудио снимката била објавена во вторникот, откако на судењето биле прикажани гласовните пораки на Артур кои плаче, испратени од телефонот на неговата маќеа. Тастин, му било кажано на жирито, честопати испраќала пораки до нејзиниот сопруг, во рок од неколку минути откако ја напуштил куќата, со аудио снимки од плачење на Артур, придружени со текстот дека тој „почнал повторно“ или „продолжил“ да го прави тоа.
Обвинителите рекле дека маќеата снимила над 200. гласовни пораки во текот на тримесечниот период. На некои, Артур ги повикува својот вујко и баба. На едната бара нешто да се напие, на другата се слуша гласот на неговата маќеа како вели „застани“ и дава слични упатства.

Во вторникот, поротата гледала снимка од мало дете кое се бори со душек, откако бил принуден да спие во дневната соба петти ден по ред. На судот му било кажано дека момчето било толку слабо во последните часови од својот живот што едвај го кренал ќебето кога се разбудил утрото на 16. јуни минатата година.
Момчето било убиено откако наводно било претепано, а главата му била „удирана неколку пати на цврста површина“. Вујкото на Артур, Блејк Хјуз, минатиот месец пред судот изјавил дека малото дете плачело откако рекло дека Тастин го турнала до ѕидот и му кажала дека е „грд“.
– Рече дека мајка му не го сака и дека го оставила. Потоа почна да плаче. Рече дека никој не го сака – изјавил Блејк.
Тастин му испраќала гласовни пораки на Артур до неговиот татко плачејќи веднаш штом ќе излезел од куќата, а тој одговарал со пораки како „копај му го гробот на Артур“, „ќе му го скратам вратот“ и „ќе си го добие кога ќе стигнам назад“. Таткото испратил и пораки во кои рекол дека „ќе му ја извади вилицата од рамо“ и и’ рекол на сопругата „да го изнесе надвор со ѓубрето“.
Хјуз призна дека го притиснал Артур за врат „да го дисциплинира“, откако видел видео од полициска бруталност на интернет во Америка. Тој ја држел „точката на притисок“ околу „10-15 секунди“ за да го „дисциплинира“.
Обвинителот Џонас Хенкин рекол дека парот рутински физички и вербално го малтретирале Артур за да му нанесат „значителни повреди и страдања“.

Артур бил пренесен во Детската болница во Бирмингем, а апаратите за одржување живот биле исклучени на одделот за интензивна нега во 1. часот по полноќ на 17. јуни.
Момчето било предадено на неговиот татко откако неговата мајка Оливија Лабињо Халкру била обвинета за убиство на нејзиното ново момче во февруари 2019. година. Хјуз ја запознал Тастин, мајка на четири деца преку Интернет, а подоцна се преселиле со Артур во нејзината куќа во близина на Солихал кога владата вовела карантин поради пандемијата на корона вирусот.
Социјалните работници биле во куќата два месеци пред смртта на Артур, откако биле повикани од неговата баба, загрижени за модринките на неговиот врат. Но, не следела понатамошна акција. Обвинителот пред судот изјавил дека Хјуз ја измамил социјалната служба со тоа што ги инструирал синот Артур и синот на Тастин да лаже за повредите.
Судењето се уште е во тек.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЗАТЕМНУВАЊЕТО НА СОНЦЕТО НА 4. ДЕКЕМВРИ ВАКА ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВАШИОТ ХОРОСКОП: Некои ќе блеснат како ѕвезди, на други минатото ќе им се ПОВАМПИРИ!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …