3. ЗНАЦИ КОИ ЈА ОДАВААТ ПАМЕТНАТА ЖЕНА: ОВА никогаш нема да си го дозволи!

Елеонор Рузвелт направи генијална опсервација за паметните жени…
На почетокот на животот сите сонуваме дека ќе пораснеме и ќе имаме се, се’ што сакаме. Но, начините за постигнување на целите се различни за секого. Некој прави сериозна кариера, а некој бара мецена кој ќе ги „турка работите“, некој се обидува да се омажи, а некој претпочита да биде оставен сам за да не го врзуваат никакви обврски.
Дали ќе бидеме среќни ако го постигнеме тоа „нешто“ во животот? Не ми се верува. Среќата не е она што го имате, туку како се чувствувате.

Елеонор Рузвелт мислеше дека постои јасна линија што одава паметна жена:
Мудрата жена разбира дека мајката природа ја создала како што треба и не размислува за какви било промени во носот, усните и ушите …


Како што рекол писателот Виктор Пелевин, ќе имате нови очи, нос и усни, но тоа нема да резултира со нов квалитет – убавина. Бидејќи убавината е од природата, таа е посебна, а и во изгледот, во гестовите, во изразите на лицето. Невозможно е да се купи. Ниту на рати.

Мудрата жена не е млада. Таа не се обидува да докаже дека и на 42. години може да изгледа како и на 26. години, бидејќи има што да сака и да ја почитува нејзината возраст.


Не се опсипува со злато и драгоцени камења за да се истакне. Воопшто не сака да се истакнува, не ја гледа поентата. Нема цел да им угодува на сите, или да импресионира, да надмине некого.
Сепак, паметните жени се убави за гледање. Таквите жени луѓето ги препознаваат во нивниот круг не по часовници, чевли и чанти, туку по концентрацијата на мисловниот процес – во очите, во надворешната смиреност.
Смеата и насмевката е едно од најголемите задоволства во животот, нели? Да умееш да се пошегуваш на вистински начин е уметност. Но, не секогаш и не секаде, не со секого. Со најблиските – да. Но, во општеството, прегласното смеење ги издава тесноградите. А исто така и на што се смеат.

Говор и тема на разговор
Иронија, метафори – сето ова ќе биде присутно во разговорот на интелигентна жена. И, се разбира, вокабуларот и способноста да се разбере соговорникот. Интелигентната жена не се расправа, не ја докажува својата гледна точка, сфаќајќи дека другата личност има право на нејзино мислење.
Интелигентната жена не користи пцости, но почесто воопшто не зборува, туку слуша. Таа никогаш нема да ве скрши со својот авторитет, напротив, покрај неа ќе ви биде удобно и лесно. Само оние со дефицит ја омаловажуваат туѓата интелигенција.

Елеонор Рузвелт направила генијална опсервација:

„Големите умови разговараат за идеите. Просечните умови разговараат за настаните. Малите умови разговараат за луѓето“.

Луѓето лесно се делат на озборувања и оние кои се над озборувањата. Оние кои ги следат профилите на познатите личности на социјалните мрежи и го следат секое нивно кивање, а има и такви кои повеќе се интересираат за сопствениот живот.
Едно е да се толкуваат постапките, изгледот и материјалните добра на актерите и пејачите, давајќи им сопствена оценка, а друго е да се размислува за деградација и перспектива на културното ниво во општеството. Дали ја чувствувате разликата?
Паметните луѓе се обидуваат да се воздржат од вредносни проценки и критики, од грубост и лутина. Тие не се судираат и не се караат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо …