(ФОТО) Се родило бебе со РЕКОРДНИ 34 прсти на рацете и нозете! Дали ПОЛИДАКТИЛИЈАТА Е НАСЛЕДНА?

Кога се раѓаат бебињата, треба да имаат 20 прсти на рацете и нозете, но што да направите ако вашето бебе има повеќе?
Полидактилија е состојба во која луѓето и животните се раѓаат со еден или повеќе дополнителни прсти на рацете, стапалата или шепите.
Рекордер по најголем број прсти на рацете и нозете е младото индиско момче Акшат Саксена. Саксена е роден со 34. прсти на рацете и стапалата – седум прсти на секоја рака и 10 прсти на секоја нога.
Здравствените работници не ја знаат точната причина за оваа ретка состојба, што, сепак, не ги спречува да шпекулираат за можните причини.

Зошто се случува ова и кога?
Кога бебето се развива во утробата, неговите раце прво се развиваат со испреплетени прсти. После тоа, во одредена фаза од бременоста, кожата се дели и се формираат прсти, велат од Бостонската детска болница.


View this post on Instagram


A post shared by Dr. Rachel A. Ruotolo, MD,FACS (@drrachelruotolo)

Полидактилијата се јавува кога има аномалија во процесот. Причините за полидактилија се непознати, но тие можат да бидат предизвикани од генетски дефект или основни наследни проблеми.
Синдромот на тризомија 13 е ретка состојба каде што дел од хромозомот 13 е тројно зголемен наместо дуплиран, според Националната организација за ретки нарушувања. Ова е уште една можна причина за состојбата, но се смета за крајно невообичаена.

Три подкатегории:
Полидактилија за операција:
Повремено се формираат кожа и меки ткива наречени „нубини“, кои хирурзите најлесно ги отстрануваат.
Кожата со меко ткиво и некои коски без зглобови малку потешко се отстрануваат од раката.
Најтешко е кога има кожа, меко ткиво, коска и зглоб. Во овој случај, потребна е реконструктивна хирургија.

Четири подкатегории за локација на цифрите:
Во одредени случаи, може да се развијат дополнителни фигури на двете страни на раката или стапалото. Тие се насловени пред-аксијални и пост-аксијални.
Предаксијалната полидактилија се јавува кога цифра или цифри се формираат до палецот, а постаксијалната полидактилија се јавува кога цифра или цифри се формираат со малиот прст. Постои шанса една личност да ги доживее двата типа, што се нарекува мешана полидактилија.

Вториот тип, кој е многу поневообичаен од предаксијалниот, постаксијалниот и мешаниот, е централна полидактилија. Потоа се формираат дополнителни броеви до показалецот, средниот и средниот прст.
Светскиот рекордер Саксен, како што пренесува Дејли Мејл, од самото раѓање имал неколку операции за отстранување на вишокот прсти.

Во 2016 година, една Кинеска родила бебе кое имало 31. прст на рацете и нозете. Нејзиното синче Хонг Хонг имало 15 прсти на рацете и нозете. Бидејќи мајката има 12 прсти на рацете, момчето има наследна полидактилија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ШОК – Колеги, пријатели се простуваат од Славиша Кајевски: Неверица, удар, подмолен молк…

Откако одекна веста дека македонскиот актер Славиша Кајевски ненадејно починал, неговите колеги и пријатели во …