(ФОТО) Кралското семејство и Би-Би-Си се во војна

Кралското семејство на Велика Британија презело редок чекор објавувајќи заедничко соопштение во кое се осудува Би-Би-Си за давање кредибилитет на „претерани и неосновани тврдења“ во документарен филм што бил емитуван во понеделникот вечерта.
Првата епизода од документарниот филм во два дела „Принцовите и медиумите“ се фокусирал на односот помеѓу принцот Вилијам и принцот Хари, кој вклучувал предлози од кралски извори кои ги информирале новинарите зад сцената. Во изјавата дадена за Би-Би-Си и прикажана на крајот од програмата, Бакингемската палата, Кларенс Хаус и палатата Кенсингтон велат: „Слободен, одговорен и отворен печат е од витално значење за здрава демократија“.

„Сепак, тврдењата од неименувани извори кои се претставени како факти се премногу често претерани и неосновани и разочарувачки е кога некој, вклучително и Би-Би-Си, им дава кредибилитет“, се наведува.
Амол Рајан, адвокатот на војвотката од Сасекс, Меган Маркл, исто така одговорил на обвинувањата од 2018. година за наводниот третман на Меган кон персоналот на палатата.

„Тие приказни се лажни. Оваа приказна дека никој не може да работи за војвотката од Сасекс, дека била премногу тешка и напорна како шеф и дека сите морале да си заминат, едноставно не е точна“.
Првата епизода се занимавала со активностите на кралското семејство во периодот од 2012. до 2018. година, кога Хари и Меган се верило. Ова вклучувало тврдења за „конкуренција“ помеѓу различни кралски домаќинства. Ден Вутон, некогаш новинар на „The Sun“, а сега соработник на „Mail online“, зборувал и за својата статија „Тијарагејт“ за војвотката од Сасекс во 2018. година.
Новинарот Омид Скоби, коавтор на биографијата на Сасекс, рекол дека протекле негативни приказни за Меган, иако не ги именувал инволвираните.
„Имаше некои луѓе кои мислеа дека Меган треба да биде поставена на своето место. Мислам дека објавувањето негативна приказна е казна. Веќе некое време кружат гласини дека многу повеќе штетни и негативни приказни дошле од други кралски домаќинства или од други кралски помошници“, рекол тој.

Упатените во целиот документарец рекле дека раздорот меѓу Вилијам и Хари ќе биде подетално прикажан подоцна следната недела. Кралските советници сметаат дека на кралицата, Вилијам и Чарлс не им било понудено право да одговорат.
Се вели дека принцот Вилијам наводно им забранил на своите помошници да објавуваат негативни информации за другите членови на семејството по медиумска расправија меѓу неговите родители. Кралските извори тврдат дека Вилијам подобро се согласува со медиумите отколку неговиот брат Хари.

Изворот на „The Sun“ рекол: „Вилијам беше јасен од самиот почеток дека никогаш не треба да информираме или да кажеме ништо за никого во другите домаќинства. Тој го преживеа тоа во 90-тите со своите родители и не сака тоа никогаш да се повтори“.
Документарецот анализирал како прес-секретарот на Хари објавил критики за медиумското покривање на врската на Хари со Меган, додека принцот Чарлс бил на дипломатска турнеја на Блискиот Исток.

Во експлозивното соопштение се наведува дека „Меган била изложена на злоупотреба и малтретирање и клевета“, на насловните страници.
„Тоа е големо не-не во кралското семејство. Не правете ништо додека друг член на семејството е на турнеја, што може да ја засени турнејата. Принцот Хари тогаш, потврдувајќи дека се забавува со Меган, целосно го исфрлил известувањето за принцот Чарлс од рамнотежа“, изјавил новинарката на Скај, Рајанон Милс.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Блаж Маротов со „Нека се вратат златните времиња“ не потсетува на некои други оптимиситчки периоди и места

Блаж Маротов има нова песна… малку поразлична од неговиот претходен опус…со наслов „Да ги вратиме …