(ФОТО) Графикон кој најдобро ќе им покаже на Балканците зошто треба да се вакцинираат

Европската комисија објави графикон кој најдобро ја покажува тезата дека повеќе вакцинирани е еднакво и на помалку умираат.
Графиконот се базира на податоците од Европскиот центар за заразни болести (ECDC). Податоците се однесуваат на полнолетни граѓани, односно на сите постари од 18. години и периодот од првите 14. дена во ноември.
Врз основа на графички прикажаните податоци, се заклучува дека во земјите кои имаат висока стапка на вакцинација, бројот на смртни случаи е многу мал.
Графиконот лево го покажува процентот на вакцинирани, додека десниот дел го прикажува бројот на починати на милион жители во период од две недели.


„Податоците покажуваат дека колку е поголема стапката на вакцинација, толку е помала стапката на смртност“, напишала Европската комисија во описот на табелата објавена на Твитер.
На врвот на табелата е Ирска, каде што 93. отсто од возрасната популација е вакцинирана. Оваа земја има 15. смртни случаи на милион жители во период од 14. дена. Следува Португалија, која има десет смртни случаи од 92. отсто вакцинирани и Малта, која има ист процент на вакцинирани и нема пријавени смртни случаи предизвикани од коронавирус во изминатите две недели.
Од друга страна, на дното на табелата се три земји од нашето опкружување.
На дното на листата се Романија и Бугарија. Бугарите се убедливо најлоши со 29. отсто вакцинирани и 325. мртви, додека Романија бележи 43. отсто вакцинирани и 267. смртни случаи на милион жители. Нешто над нив е Хрватска со 168. смртни случаи и 55. отсто од вакцинираните.

Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Елизабет Харли во тесен фустан кој едвај и ги покрива градите

Британската актерка Елизабет Харли (56) на својот Инстаграм профил објави кратко видео од снимање и …