(ВИДЕО+ФОТО) ТАЖНО – АВТОБУСКИ НЕСРЕЌИ ОД РУСИЈА ДО ПОРТУГАЛИЈА: Трагедијата во Бугарија е најлоша во изминатата деценија!

Автобуската несреќа во која загинаа најмалку 45. лица во вторникот вечерта во Бугарија е најтешката во Европа во последните десет години.

Еве ја листата на најтешките автобуски несреќи во Европа во изминатата деценија.


2019. година
ПОРТУГАЛИЈА: Најмалку 29 германски туристи загинаа на 17. април во автобуска несреќа со педесетина луѓе на португалскиот остров Мадеира. На кривината автобусот излетал во провалија длабока десетина метри.


РУСИЈА: Автобус со околу 40. патници паднал во замрзната река во Трансбајкалската област во Сибир на 1. декември, при што загинале 19. лица, а 21. лице било повредено.

2018. година

ТУРЦИЈА: Најмалку 17. лица загинале, а 36. се повредени на 29. март во источна Турција во урнат минибус кој превезувал илегални мигранти од Иран од Пакистан, Авганистан и Иран.

БУГАРИЈА: При силен дожд, туристички автобус излетал од патот и паднал во реката Искар, во близина на Своге на северозападот од земјата. Загинале 20. лица, а околу дваесет биле повредени. Патниците се враќале од посета на манастирот.

2017. година

ИТАЛИЈА: Унгарски автобус со тинејџери се запалил на 21. јануари откако удри во столб на мостот на излезот од автопатот кај Верона. Загинале 16. лица.

ТУРЦИЈА: Најмалку 23. лица загинале, а 11. биле тешко повредени на 13-ти мај на преминот Сакар, планинска област во близина на одморалиштето Мармарис во југозападниот дел на земјата, кога автобус излетал од кривината и паднал врз друго возило петнаесет метри подолу.

ГЕРМАНИЈА: Осумнаесет лица загинале, а 30. биле повредени на 3. јули на автопатот кај Минберг на југот на земјата кога во сообраќаен метеж удрил во камион пред себе и се самозапалил.

РУСИЈА: Најмалку 17. лица загинаа на 25. август на југот на земјата кога автобус со градежни работници паднал во Црното Море од височина од неколку метри.
На 6. октомври истата година, воз налетал на автобус на железнички премин на околу сто километри источно од Москва. Убиени се 16. лица, главно Узбеки.

2015. година

ФРАНЦИЈА: Четириесет и три лица загинале на 23. октомври во фронтален судир на камион што превезувал трупци и автобус што превезувал пензионери во Пусегуин во департманот Жиронд во југозападниот дел на земјата. Двете возила се запалиле, а патниците останале заробени во автобусот.

2014. година

ТУРЦИЈА: Дваесет и едно лице загинало, а 26. биле повредени на 23. јануари во центарот на провинцијата Кајсери. Автобусот кој сообраќал на линијата Истанбул-Кајсери се лизнал и излетал од автопатот.

ТУРЦИЈА: Камион-цистерна со течен гас се превртел и експлодирал на 22. јули, при што биле запалени два автобуса и автомобил што се наоѓале во близина, на автопатот во близина на Дијарбакир на југоистокот на земјата. Загинале 26 лица.

2013. година

ЦРНА ГОРА: Шеснаесет Романци загинале, а 31. биле повредени на 23. јуни во Црна Гора во автобуска несреќа во провалија во Грл, на планински пат на околу 30. километри северно од Подгорица.

РУСИЈА: Најмалку 18. лица загинале во судир на камион и автобус на 13. јули во близина на Москва.

2012. година

ШВАЈЦАРИЈА: Дваесет и осум лица, меѓу кои 22. студенти од Белгија, загинале на 13. март во автобуска несреќа кога удриле во ѕид од тунел во близина на Сиера во кантонот Вале на југот на земјата.

2011. година

ТУРЦИЈА: Камион се судрил со минибус на 21. декември во провинцијата Дијарбекир, при што загинале 25. лица, главно студенти.

Извор: Net.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доктор тврди дека знакот дека имате дијабетес се гледа во очите

Неколку стотици илјади Македонци имаат дијабетес, а најчести симптоми се жед, замор, почести посети на …