(ВИДЕО) Александар Темелков го претстави видеото за „Ах мори Магде“

Дали е ова новата надеж на македонската фолк музика.
Александар Темелков е младо момче (21. година), вљубеник во македонската народна музика, што е реткост (секој би рекол), но тој со своите соработници го негува македонскиот фолклор, а последната песна „Ах, мори Магде“ доколку и се посвети повеќе внимание на радио и тв станиците сигурно бргу ќе ги освои македонските вљубеници во оваа музика.
Преслушајте:


Текст: Ангела Стрезоска
Музика и аранжман: Славко Ристески
Труба: Нуне Филип
Продукциско студио Просаунд – Прилеп

Инаку, Александар Темелков беше и учесник на „Ѕвездите на Гранд“ каде ментор му беше Вики Миљковиќ, а меѓу песните со кои се претстави беше и „Ајде сите на нозе“ од Јордан Митев.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОЧИНАЛ ПОЗНАТИОТ КОМПОЗИТОРОТ СТИВЕН СОНДХАЈМ: Неговата музика ја знаете од овој култен филм!

Легендата на Бродвеј, Стивен Сондхајм, починал во петокот во својот дом во Роксбери, Конектикат. Имал …