ЕВЕ ШТО СЕ ЌЕ ВКЛУЧИТЕ ВО СВОЈОТ ОРГАНИЗАМ СО САМО ЕДНА ПОРЦИЈА МАСЛИНКИ: Неверојатно!

Списокот на лековитите својства на маслинките е навистина долг
Маслинките потекнуваат од источниот дел на Средоземното Море, но сега се широко распространети низ Медитеранот, како и во други земји и континенти.
Маслиновото дрво е доста степенесто. Може да достигне висина од l2. метри. Листовите се сиво-зелени, влакнести одвнатре. Цветовите се жолтеникаво бели и миризливи.
Овие мали зелени плодови се ризница на витамини, минерали, макро и микронутриенти кои се важни и за здравјето на коските и за сјајот на кожата. Еве 4. главни придобивки од редовното конзумирање малини:

Го забавуваат стареењето
Маслинките имаат моќни антиоксидантни својства. Тие се богати со витамини А и Е, кои го штитат телото од оштетување на слободните радикали, спречувајќи ги оксидативните процеси. Оксидацијата не само што може да предизвика развој на хронични болести, туку и значително да го забрза процесот на стареење. Антиоксидантната вредност на маслинките се зголемува со високата содржина на лутеин и полифеноли.


Го чуваат здравјето на срцето
Редовното консумирање маслинки обезбедува превенција од кардиоваскуларни заболувања. Поради високата содржина на олеинска киселина, тие се способни да го стимулираат производството на „добриот“ холестерол и да го блокираат „лошиот“. Покрај тоа, маслинките се богати со природни минерали кои го зајакнуваат срцевиот мускул и васкуларните ѕидови, заштитувајќи ги од оксидација и калцификација.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МОМЕНТИ КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ЗАПОМНАТ – Прекрасните бебиња близнаци се „препознале“ по прв пат, нивните насмевки кажале се!

Иако понекогаш се караме со нашите браќа и сестри, таа љубов е огромна и значи …