ЕКСПЕРТОТ ЗА ВРСКИ вели дека начинот на кој се расправаме е важен: Ако на крајот се чувствувате вака, треба да ви се запали црвеното светло

Несогласувањата можат да се случат без разлика колку долго сте заедно, но начинот на кој се расправате открива многу за вашата врска.
Во врската кавгите се неизбежни. Иако звучи не толку интересно, несогласувањето со партнерот е здрав аспект на секоја врска и покажува дека наместо да ги туркате проблемите под тепих, сакате директно да се соочите со нив. Расправијата всушност може да биде од корист за вашата врска бидејќи ве принудува на вашиот партнер да му ги изразите желбите и потребите.
Тренерот и експерт за состаноци Метју Хаси повлекува јасна граница помеѓу двата начини на кои се расправаме во односите и што тие значат.


Постои разлика помеѓу расправија за изразување на вашите чувства и намерно повредување на партнерот.
Ако секогаш се наоѓате физички и емоционално исцрпени после кавга, тука се пали црвеното светло.
– Секогаш гледам на начините на кои луѓето се караат и дали се обидуваат да наштетат со кавгата или се обидуваат во кавгата повторно да се обноват. Размислете како завршуваат вашите дискусии: дали вие и вашиот партнер се чувствувате слушнати и разбрани или повредени – објаснува Хаси.
Некои работи никогаш не треба да се кажат во расправија. Без разлика дали сте заедно месец, година или деценија, треба да работите тимски, дури и во моменти кога не се согласувате.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Заљубени сте во во некој со кој НЕ МОЖЕТЕ ДА БИДЕТЕ? 8 совети ќе ви помогнат да го преболите и да продолжите понатаму

Ако сте несреќно заљубени, овие совети можат да ви бидат корисни Љубовта може да биде …