(Рецепт) Идеална против анемија и несоница: Ова се причините зошто треба да ја вклучите КОПРИВАТА во исхраната

Ако сте анемични, имате проблеми со несоница, страдате од чир или жолчка, тука е – копривата!
Ова лековито растение е богато со витамини А, Б, Д, Е и К, железо, калциум, калиум, цинк, магнезиум. Помага и при проблеми со уринарниот тракт, белодробни заболувања и хроничен замор.

Чај од коприва или медицинска смеса
Можете да пиете чај од сушена коприва секој ден или да направите своја медицинска смеса.


Состојки
Половина килограм листови од ова растение, еден лимон, едно јаболко, 250 грама мед и половина желатин.

Подготовка
Овошјето и копривата убаво измешајте ги во блендер, па додадете мед и желатин, измешајте и – се добива смесата. Земајте по две супени лажици од овој лек секој ден пред појадок и вечера и наскоро ќе почнете да се чувствувате подобро.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Како стјуардеса од Југославија преживеала пад од 10.000 метри

На 26. јануари 1972. година, Весна Вуловиќ работела како стјуардеса во авионот „Даглас ДЦ-9“ на …