Ова се придобивките, за здравјето, од секојдневното пиење чај, велат лекарите

Ако пиете шолја чај додека го читате ова, го поддржувате речиси секој орган во вашето тело. Незасладениот чај е богат со антиоксиданси кои спречуваат хронични болести и им помагаат на клетките да закрепнат во телото. „Чајот доаѓа од растението Camellia sinensis, кое содржи антиоксиданси познати како катехини, што е најважниот епигалокатехин галат (EGCG)“, вели д-р. Ентони Кури, ортопедски хирург во Толедо. „Тие ги елиминираат слободните радикали во телото и го намалуваат воспалението“.
Антиоксидансите и соединенијата кои се наоѓаат во чајот се поврзани со помал ризик од одредени видови на рак.
„Корисни ефекти се откриени кај ракот на кожата, простатата, белите дробови и дојката“, вели др. Ума Наиду, директорка за психијатрија за исхрана и начин на живот во Општата болница во Масачусетс и факултетот Harvard Medical Schoolu.
„Различни видови на чај влијаат на различни видови на рак. Пиењето чај е само еден од едноставните начини на кои можете да спречите рак.


Се намалува ризикот од дијабетес
Пиењето црн чај дневно може да го намали ризикот од дијабетес тип 2 помагајќи да се контролира шеќерот во крвта после оброците. Според една студија објавена во списанието Asia Pacific Journal of Clinical NutritionAsia Pacific Journal of Clinical Nutrition, црниот чај може да го намали шеќерот во крвта после јадење храна која содржи сахароза.

Вашето срце ќе ви биде благодарно
Антивоспалителните својства на чајот можат да ги одржат вашите крвни садови опуштени, ставајќи помалку стрес на вашето срце, според студијата од 2019 година објавена во списанието Clinical Nutrition.
„Катехините го намалуваат воспалението и на тој начин го инхибираат формирањето на наслаги во виталните артерии“, вели др. Кури. Др.Наидо препорачува пиење три шолји црн чај дневно за да се постигнат придобивки за срцето.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Кучето прво ги почувствувало ударите на бебето во стомакот, неговата реакција е сè

Кучето Гус било спасено откако било пронајден врзан за столб и е многу благодарен на …