Обрнете внимание ако ги имате овие симптоми, тие може да укажуваат на рак на цревата

Ракот на цревата, инаку познат како колоректален карцином, го зафаќа дебелото црево. Кога клетките во телото почнуваат да се делат и да се размножуваат на неконтролиран начин, тоа води до развој на рак. Додека ракот на дебелото црево е поверојатно да се развие во дебелото црево отколку во тенкото црево, може да се појави и рак на тенкото црево.
Кога клетките на дебелото црево стануваат канцерогени, тие можат да се шират на други делови од телото, како што се црниот дроб или белите дробови. Ова се нарекува напреднат карцином на дебелото црево.

Кои се симптомите на рак на цревата?
Симптомите на рак на цревата може да вклучуваат промена во навиките на цревата, крв во столицата, губење на тежината, болки во стомакот или грбот, замор и чувство како да носите многу тежок товар на грбот, дури и по одење во тоалет. Ракот, исто така, може да предизвика опструкција на цревата, што е тешкотија или неможност за излачување на столицата и гасовите. Кога ќе се појави опструкција на цревата, може да почувствувате грчеви, надуеност, запек или гадење.
Се препорачува веднаш да се јавите кај вашиот лекар или брза помош ако мислите дека имате интестинална опструкција. Ракот на цревата може да влијае на поединци на која било возраст, а мажите заболуваат почесто од жените.


Како може да се лекува ракот на цревата?
Мерките што се користат за лекување на ракот на цревата може да варираат во зависност од тоа кој дел од цревата е засегнат. Најчеста форма на третман на рак на цревата е операција. Ова може да се комбинира со хемотерапија, радиотерапија или биолошки третмани. Ако ракот на цревата се открие во рана фаза, може целосно да се излечи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што им е на мажите најпривлечно кај жените, а не е изгледот

Интересно истражување покажало дека еден фактор може да „прави чуда“ доколку сакате да заведете момче. …