4 НАЈДОБРИ НАЧИНИ ДА ОСЛАБНЕТЕ ПОСЛЕ 40. ГОДИНА: За тело без мани!

По четириесеттата година, метаболизмот значително се забавува, а ова е најдобриот начин за слабеење во тој период…
Доколку сте почнале да се дебелеете по четириесеттата година, причината може да биде бавниот метаболизам, но и генетиката или начинот на живот.
Зошто е толку тешко да се губи телесната тежина по четириесет години?
Еве ги причините:
Намалена мускулна маса (многу седите и малку се движите)
Вишок калории (јадење индустриски преработена храна)
Недостаток на антиоксиданси, диетални влакна, витамини, елементи во трагови, здрави масти (омега-3) во исхраната.
Инсулинска резистенција.
Постојан стрес депресија.
Употреба на голем број лекови (антидепресиви) кои предизвикуваат зголемување на телесната тежина.
Жените во менопауза не мора да имаат пад на метаболизмот, што значи дека хормоналната нерамнотежа не е 100% фактор за зголемување на телесната тежина.

Стратегии за губење на тежината по 40 години:


1. Протокол за храна
Треба сериозно да го сфатите изборот на храна и калории. Дневникот за исхрана ќе ви помогне да ја визуелизирате вашата слика за исхраната.
За да не се здебелите по 40-тата година, корисно е да се одлучите за нискокалорична диета со висок процент на хранливи материи.


Совет:
Исклучете ја преработената и висококалорична храна од менито (слатки, чипс, пржено, преработено месо, полупроизводи, пијалоци што содржат шеќер).
Одлучете се за храна без шеќер, адитиви за храна и масти.
Јадете храна со висока концентрација на диетални влакна (зеленчук, овошје, мешунки, супи, цели зрна).
Вклучете протеини во секој оброк (риба, јогурт, мешунки). Алтернативно, диета со малку јаглени хидрати со акцент на протеини и здрави масти (кетогена диета).
Контрола на големината на порцијата.
Практикувајте повремено постење (одбивајте храна 13-16 часа на ден и јадете само во преостанатите часови).

2. Јадете дома
Корисно е да се посветат неколку часа неделно на намирници и подготовка на храна. Ова ќе помогне да се избегне јадење надвор, несакани закуски.
Можете да готвите за време на викендите. Ако немате време, секогаш можете да исечкате овошје и зеленчук и да ги чувате во фрижидер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ШОК – Колеги, пријатели се простуваат од Славиша Кајевски: Неверица, удар, подмолен молк…

Откако одекна веста дека македонскиот актер Славиша Кајевски ненадејно починал, неговите колеги и пријатели во …