ЉУБОВ – Ни треба време: Зошто сепак да не бидеме ВО КОНТАКТ СО ПОРАНЕШНИОТ ПАРТНЕР?

Според психолозите, постојат 6 клучни причини зошто е важно да се прекине контактот со поранешните партнери.
Раскинувањето во овој век е секако малку попредизвикувачки процес отколку што беше порано, пред Фејсбук да ги зарази животите на секој друг човек на оваа планета и бесрамно да стави милиони луѓе зад нивните врати пред сите веб-корисници. Се испостави дека поради сите модерни канали за комуникација, многу луѓе на овој или оној начин остануваат во контакт со бившите и по завршувањето на врската.

Зошто да не бидеме во контакт со поранешен партнер?
Затоа што ни треба време да тагуваме
Силните емоции се клучна компонента на процесот што го придружува раскинувањето. Тоа е процес во текот на кој, по интензивен емотивен настан, почнуваме да се соочуваме со нова форма на реалност. Треба да се ослободиме од фиксацијата која долго време е дел од нашите животи, па ова е моментот кога зовриваат најекстремните емоции – гнев, тага, очај и жалење. Овие емоции се логични, значајни и очекувани, бидејќи се очекува да избледат со текот на времето, нашите мисли се прочистуваат и тогаш можеме да го направиме првиот чекор напред.
Сепак, тоа е можно само со целосно прекинување на контактот со личноста која во суштина е извор на овие екстремни емоции. Одржувањето секаков вид на контакт им овозможува на силните емоции да не држат врзани за минатото и да не оневозможат да заборавиме што треба да заборавиме.


Затоа што сомнежот треба да го замениме со самодоверба
Раскината врска има исклучително разурнувачки ефект врз нашата самодоверба. Може да се плашиме дека ќе останеме сами засекогаш, може да мислиме дека нешто не е во ред со нас или дури може да се вклучиме во продолжување на лошата рутина која била дел од прекината врска, само затоа што тоа е наш типичен модел на однесување (таканаречена зона на удобност).
Сепак, и’ покрај се, мораме да станеме и да почнеме од почеток со тоа што ќе се откажеме од сето она што не одржувало во лоша врска и ќе започнеме нешто позитивно, што исто така помага да ја обновиме нашата самодоверба. Најлошото нешто што можеме да го направиме е да одржуваме навидум невини односи со бившата или бившиот само за да продолжиме да се жалиме на неа/него и на тој начин да ги оптоваруваме нашите мисли.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација …